Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 28. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Naše plemeno už dojí viac

AgroserverChov
Naše plemeno už dojí viac
Slovenský strakatý dobytok je plemeno s kombinovanou úžitkovosťou. V praxi to znamená, že zvieratá dosahujú vyrovnanú mäsovú aj mliekovú úžitkovosť. Dobytok vznikol krížením pôvodných plemien – sivohnedého karpatského a červeného dobytka s prímesou stepného dobytka, s bernským a simentálskym plemenom. Pred päťdesiatimi rokmi ho na Slovensku uznali a zaregistrovali ako národné plemeno. Prvotným šľachtiteľským cieľom bolo vytvoriť plemeno s vyrovnanou mäsovo-mliekovou úžitkovosťou. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa chovatelia a šľachtitelia začali špecializovať na vytvorenie dvoch typov slovenského strakatého dobytka. Jedným bolo vytvorenie kráv s vyššou produkciou mlieka. Mliekovejší typ vznikal pomocou zušľachťovacieho kríženia s plemenom ayrshire, ďalej s nížinným červenostrakatým plemenom a holštajnským červenostrakatým plemenom. Dobytok s vyššou mäsovou úžitkovosťou dotvárali pomocou čistokrvnej plemenitby v južných oblastiach Slovenska.

Charakteristické sfarbenie
Naše národné plemeno – slovenský strakatý dobytok – je veľkého telesného rámca. Kravy dosahujú hmotnosť 600 až 800 kilogramov, dospelé býky majú potenciál dorásť až do hmotnosti 1 200 a viac kilogramov. Silná konštrukcia, pevná stavba tela spolu s vysokou odolnosťou, dobrým zdravím a vysokou plodnosťou ho radia na významné miesta u mnohých chovateľov dobytka. Jeden zo základných rozlišovacích znakov plemena je jeho sfarbenie. Ako už samotný názov plemena napovedá, ide o plemeno strakatej farby. Dobytok má po celom tele rozsiahle škvrny žemľovožltej farby. Odtieň škvŕn môže prechádzať až do červenostrakata. Hlava, podbrušie a končatiny sú biele, čo je pozostatok z kríženia so simentálskym dobytkom.

Mlieková úžitkovosť
V porovnaní s obdobím, kedy sa začalo so šľachtením kráv na mliekový typ, sa úžitkovosť zvýšila v priemere o viac ako dvetisíc kilogramov. V súčasnosti máme medzi radmi chovateľov špičky, ktoré dosahujú v chovoch viac ako sedemtisíc kilogramov nadojeného mlieka za jednu laktáciu. Štandard, ktorý uvádza Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka (ZCHSSD), hovorí o úžitkovosti 5 500 až 6 000 kilogramov mlieka za jednu laktáciu u prvôstky, u starších kráv to je 6 500 až 7 500 kilogramov mlieka.

Mäsová úžitkovosť
Mäsový typ je charakteristický dobrou výkrmovosťou do hmotnosti 600 až 650 kilogramov. Priemerný denný prírastok je 1 200 až 1 300 gramov. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa v šľachtení slovenského strakatého začali využívať plemená ako fleckvieh alebo montbeliárde. Zámerom zušľachťovacieho kríženia slovenského strakatého dobytka je dosiahnutie vysokovýkonného typu s kombinovanou úžitkovosťou simentalizovaného charakteru.Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 32/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárjohnmarco Pred 4 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárPani Ehi Prosper Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne 25-01-2020 03:07:01:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal 24-01-2020 23:42:15:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora 24-01-2020 17:08:47:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen 23-01-2020 23:21:41:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice