Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 5. 6. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Náhrada vlastníkom pozemkov na chránených územiach

Náhrada vlastníkom pozemkov na chránených územiach
V medzirezortnom pripomienkovaní je návrh novely zákona o ochrane prírody, ktorý pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR. Novinkou sú rozšírené možnosti náhrady pre vlastníkov pozemkov v chránených územiach za obmedzenie obhospodarovania. Inými slovami, ukazuje sa, že vlastníci týchto pozemkov by sa mali uspokojiť s náhradami, čo by ich malo viesť aj k chápaniu ochrany prírody a krajiny.

Byrokraciu strieda spokojnosť?
Podľa právnej normy by sa obmedzenie hospodárenia nemalo riešiť už iba náhradou, ale aj nájmom pozemkov, zmluvnou ochranou, výkupom alebo výmenou pozemkov. V dôvodovej správe sa okrem iného uvádza, že doteraz sa vyplácali iba žiadosti o náhradu za obmedzenia na lesných pozemkoch výlučne v piatom stupni ochrany. Súčasný spôsob vyplácania tiež sprevádzal zložitý proces uplatňovania náhrady a vlastníci nesúhlasili ani s tým, aby sa čiastka za obmedzenie hospodárenia vyplácala raz za desať rokov. „Systém uhrádzania majetkovej ujmy v minulosti bol veľmi byrokratický a vlastníci sa nemohli dostať k peniazom,“ povedal predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraj Vanko. Pretože vlastníci na návrhu spolupracovali s ministerstvom, s navrhnutým riešením súhlasia.

Ceny skomplikujú riešenia
Komplikácie však podľa Juraja Vanka môžu nastať pri stanovení výšky poplatku, napríklad pri prenájme pozemkov. „Tam bude veľkým problémom dohodnúť sumy, ktoré budú prijateľné pre štát a akceptovateľné z hľadiska vlastníkov,“ zhrnul Juraj Vanko. Podotkol, že poplatok by nemal zahŕňať iba hodnotu dreva na danom pozemku, ale aj hodnotu biotopov, ktoré sa na ňom nachádzajú. Základom pri vypočítaní ujmy vlastníka by malo byť podľa Juraja Vanka aj ocenenie biotopu, na ktorý má štát metodiku.

Ornitológovia tlieskajú
Návrh riešenia problému vítajú aj ochranári. „Malo to byť už dávno, pretože najväčšie problémy v ochrane prírody, nesúhlas niektorých vlastníkov a užívateľov spôsobil, že štát niečo reštriktívne zakazoval a bolo veľmi zložité získať za to adekvátnu ujmu,“ povedal hovorca Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko Marek Brinzík. Podľa nového zákona nebude môcť ministerstvo vyhlásiť nové chránené územia skôr, ako sa s vlastníkom dohodne na spôsobe náhrady ujmy. Na uzavretie dohody je lehota dva roky.
„Pri vyhlasovaní území Natura 2000, ktorej súčasťou sú aj chránené vtáčie územia (CHVÚ), však môže nastať problém s dodržaním časových lehôt stanovených Európskou komisiou. Sú totiž dva typy chránených území. K prvým patria územia európskeho významu, v druhom sú zhrnuté CHVÚ. Slovensko sa pri vstupe do únie zaviazalo, že do konca roku 2008 vyhlási všetky CHVÚ. Lenže na to je potrebná dohoda s vlastníkmi pozemkov v týchto územiach,“ vysvetlil Tomáš Blaškovič zo spomenutej organizácie a dodal, že tento problém vyriešil rezort iba pri vyhlasovaní území európskeho významu, kde bude možné skrátiť dvojročnú lehotu tak, aby sa dodržali termíny. CHVÚ mali byť vyhlásené už v roku 2004 a ministerstvo komisii deklarovalo, že ich do konca roka 2008 vyhlási. „Na jednej strane ministerstvo tvrdí, že CHVÚ vyhlási, ale na druhej strane navrhuje postup vyhlasovania, podľa ktorého bude môcť CHVÚ vyhlásiť až o dva roky. Sľub komisii tak ministerstvo môže splniť, len ak vyhlási CHVÚ pred schválením nového zákona,“ povedal Tomáš Blaškovič. Na záver pripomenul, že v rámci pripomienkového konania podali niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Vítajú, že vďaka tomuto zákonu prejde ochrana pozemkov v chránených územiach z reštriktívnej na proaktívnu.

Autor článku: Eva Pichlerová
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 6/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárRobinson Frankly Predvčerom:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárRobinson Frankly Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárClaudia Klein 01-06-2020 15:31:52:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárClaudia Klein 01-06-2020 15:31:32:
Program rozvoja vidieka SR a Operačný program Rybné hospodárstvo SR
KomentárClaudia Klein 01-06-2020 15:30:19:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárMABEL 19-05-2020 17:04:34:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
Komentárrosa 19-05-2020 12:13:01:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárStefanka Pavel 06-05-2020 16:47:29:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárLUC 06-05-2020 12:11:10:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice