Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 29. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Na severe čakajú na kombajny z juhu

Na severe čakajú na kombajny z juhu
Na Orave odštartovali žatevné práce. Prvé oziminy zožali v pondelok 4. augusta. Žatva sa však začala len na dolnej Orave, v okolí Dolného Kubína – Párnice a Veličnej.

Pestovanie obilnín na Orave stúpa, pretože každý poľnohospodár vie, že „čo je doma, to sa počíta“.„Družstvá sa snažia hospodáriť tak, aby sa nezaťažovali nákupom obilnín. Vracajú sa k pestovaniu zrna,“ informovala riaditeľka Oravskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Ľudmila Mokošáková. Najviac pestujú pšenicu a jačmeň, ovos len sporadicky. Oravčania žnú kombajnami, požičanými z juhu Slovenska. „Veľa podnikov má vlastné stroje, technika sa obnovuje, ale na Orave nenakupujú kombajny,“ dodala šéfka regionálnej komory. Na hornom Považí sa niekde žatva začína a niekde už pomaly končí. Podľa informácií z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Žiline niektoré podniky zožali už viac ako tri štvrtiny, iné v auguste len začínali. Podľa doterajších výnosov by mala byť úroda lepšia ako minulý rok. V okolí Žiliny sa najviac pestuje pšenica. Tohtoročnú žatvu spomalilo nepriaznivé počasie, ale aj čakanie na stroje, ktoré si požičiavajú z južných okresov. Kombajny totiž ešte začiatkom augusta stále žali na juhu Slovenska, kde pre nepriazeň počasia nestihli obilie dokosiť. Na severe subjekty techniku buď nemajú, alebo je zastaraná a nedostačujúca. Úroda je dozretá, takže poľnohospodári by potrebovali, aby obilniny boli čo najrýchlejšie pod strechou.
V Turci je žatva v plnom prúde. Riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Martine Eva Lettrichová informovala, že zobrali už jačmeň zo 69 hektárov, repku olejnú z 91 hektárov. V pondelok sa pripravovali na zber pšenice. Počasie v Turci bolo začiatkom augusta veľmi priaznivé, ak by vydržalo, žatva by sa mohla dostať do finálnej časti. Úrodu očakávajú vyššiu ako vlani, podmienkou je počasie, ktoré by malo žatve žičiť do polovice augusta, kedy ju plánujú ukončiť. Počasie je však tento rok celkovo priaznivé, až na poškodený ovos na Sklenom a repku na Dubovom v dôsledku dažďov a vetra. Techniku majú Turčania sčasti vlastnú, ale niektoré subjekty aj tu majú uzatvorené zmluvy s firmami z južných okresov. Koncom júla ešte niektorí turčianski poľnohospodári zbierali úrodu v južných okresoch. V Turčianskej kotline pestujú obilniny na ploche vyše 7-tisíc hektárov, repku olejnú na 2-tisíc hektároch. Plocha na pestovanie obilnín je viac-menej stabilná. „Horšie je to so zemiakmi. Kedysi ich pestovali na päťsto hektároch, teraz na päťdesiatich,“ povzdychla si Eva Lettrichová.

Autor článku: Božena SIMONIDESOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 16/2008

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárElena Branko Pred 13 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárPomoc rodinám. Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárGaranti Loans 26-03-2020 04:19:03:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentársopuch 23-03-2020 13:54:21:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
KomentárPhilip James 09-03-2020 01:35:25:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárMrs Aisha Mohamed 03-03-2020 15:39:38:
83 mliečnych fariem v Taliansku zatvorili kvôli dioxínu
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
Komentár REAL ILLUMINATI 666 27-02-2020 22:46:28:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice