Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 19. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Na farme kurčiat NAVI v Chalmovej úspešne bojujú s vysokými teplotami

AgroserverChov
Na farme kurčiat NAVI v Chalmovej úspešne bojujú s vysokými teplotami
Na farme pre chov brojlerových kurčiat NAVI spol. s r. o. v Chalmovej, miestnej časti obce Bystričany v okrese Prievidza, v týchto horúcich dňoch úspešne bojujú s tropickými teplotami modernou technikou.

Tá im umožňuje automaticky ochladzovať vzduch v halách rozprašovaním chladnej vody 12 až 14 stupňov Celzia, pod vysokým tlakom. Zároveň tak v chovných priestoroch udržujú aj potrebnú vlhkosť okolo 60 %.

"Kým vonku sa teploty šplhajú k 40 stupňom Celzia, v halách dokážeme takto udržať teplotu 29 až 30 stupňov," uviedol konateľ spoločnosti Ivan Kaniansky. "Dôležité je zabezpečiť aj pitný režim kurčiat, pravidelným prísunom vody do napájadiel. Pridávame do nej okyslovadlá, aby im lepšie chutila a pili intenzívnejšie. To im prakticky zachraňuje život. Ak by sme sa takto o hydinu nestarali, podstatne by stúpol úhyn, klesla by celková kvalita produkcie, kurčatá by napríklad viac posedávali, čím  by sa im vytvárali prsné otlaky. V konečnom dôsledku by nám vznikli nesmierne škody," konštatoval konateľ.

Spoločnosť NAVI sa veľkochovom brojlerových kurčiat zaoberá od roku 1994. V tom čase ich chovali v bývalých maštaliach a starších budovách s kapacitou približne 40.000 kusov. Za takmer 20 rokov sa im však podarilo vybudovať jednu z najväčších a predovšetkým najmodernejších hydinárskych fariem nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Postavili ju úplne od základov. Súčasná kapacita predstavuje 470.000 kusov, pričom chovný proces je intenzívny, od jednodňových kuriatok po kurčatá jatočnej hmotnosti okolo dvoch kilogramov trvá 40 dní. "Takýchto cyklov zvládneme šesť až sedem do roka. Pritom farmu obsluhuje iba 16 zamestnancov. Všetko od dávkovania krmiva až po spomínanú reguláciu teploty prebieha automaticky. Procesy na farme vďaka komunikačnej technike môžeme riadiť z akéhokoľvek miesta na svete," pochválil sa Kaniansky.

Už v prvých rokoch chovu hydiny totiž Kaniansky zistil, že moderný chov nemôže byť v nevyhovujúcich priestoroch. Poobzeral sa po svete a pripravil projekt modernej, vysoko sofistikovanej farmy. Podarilo sa mu to aj za podpory fondov EÚ. Ako mladý farmár, ktorý vtedy ešte nedosiahol vek 40 rokov, mohol dostať väčšiu dotáciu. Výstavba trvala približne osem rokov - do roku 2011. Za toto obdobie postupne postavili chovné haly, v ktorých inštalovali špičkovú techniku a technológiu. Všetko to smeruje k udržaniu kvality produkcie, a tým aj konkurencieschopnosti na trhu, uzavrel Kaniansky.

Komentáre k článku:

lubosko | 13-02-2014 22:18:55
pan Kaniansky je urcite sikovny clovek, ale pokial nieje uplny cvok tak s 40 dnovimi jatocnymi kurencami svoje deti urcite nekrmi. alebo sa mylim pan Kaniansky?
lubosko | 13-02-2014 22:16:40
pan Kaniansky je urcite sikovny clovek, ale pokial nieje uplny cvok tak s 40 dnovimi jatocnymi kurencami svoje deti urcite nekrmi. alebo sa mylim pan Kaniansky?
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárFaye Miller Pred 47 minútami:
Ako sa stať farmárom
KomentárLubica Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentáranonym Predvčerom:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
Komentármichal Predvčerom:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárSusan Benson Predvčerom:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárMichal 14-07-2019 10:36:31:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárMilan 08-07-2019 16:36:50:
Finančná pomoc a dotácie pre vinárov
KomentárAncikaedvard 03-07-2019 10:38:20:
U potravín dennej potreby je potrebné zvážiť výšku DPH
KomentárTarin 03-06-2019 12:35:45:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárFrantišek Trtík 12-05-2019 22:02:27:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice