Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 24. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

MP garantuje pestovateľom cukrovej repy platby na úrovni minulého roka

MP garantuje pestovateľom cukrovej repy platby na úrovni minulého roka
Bratislava 11. februára (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR garantuje platby pestovateľom, ktorí budú pestovať kvótovanú cukrovú repu, minimálne na úrovni minulého roka. "Postup MP sa dotkne len subjektov, ktoré už cukrovú repu nepestujú," uviedla pre TASR hovorkyňa ministra pôdohospodárstva SR Adriana Jobbiková v reakcii na dnešné vyjadrenia podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona o tom, že minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan chce zrušiť kompenzácie, ktoré pestovateľom cukrovej repy prideľuje EÚ.

Takýto postup podľa hovorkyne agrorezort zvolil v dôsledku hospodárskej krízy a za účelom efektívneho využitia finančných prostriedkov. "Pán Zsolt Simon spôsobil za svojho pôsobenia na rezorte zníženie produkčných ukazovateľov v poľnohospodárskej výrobe, a tak je rezort nútený podniknúť kroky na zlepšenie resp. nápravu situácie v poľnohospodárstve," konštatovala.

Podľa dnešných vyjadrení podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan robí nesociálne a nesolidárne kroky voči poľnohospodárom tým, že chce zrušiť kompenzácie, ktoré pestovateľom cukrovej repy prideľuje Európska únia. Pôvod tejto snahy však Simon vidí už v krokoch bývalého ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. "Bolo to spôsobené zlým rozhodnutím o pridelení kvót na obdobie 2006 až 2016 vtedajším ministrom Jureňom," uviedol Simon.

Výsledkom podľa neho bolo znemožnenie prvovýrobcom ďalej produkovať cukrovú repu na viac ako 11.000 hektároch pôdy. Dostávali však kompenzáciu v zmysle legislatívy EÚ ako výsledok ich historických práv. "Minister Chovan túto kompenzáciu, ktorá sa prideľovala od vstupu Slovenska do EÚ, dnes ruší. Tento krok považujeme za neseriózny a nezodpovedný voči poľnohospodárom," zdôraznil Simon. Rozhodnutie zrušiť platby za plodiny na ornej pôde považuje tiež za definitívne znevýhodnenie intenzívnych výrobných oblastí. Simon preto vyzval ministra, aby dôkladne prehodnotil svoje rozhodnutia a neprijal také, ktoré sa už v budúcnosti nebudú dať napraviť. "Ostávame však len pri výzve, viac urobiť nemôžeme," zdôvodnil kroky strany Simon.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLisa Becker Pred 5 hodinami:
Na rozvoj vidieka do roku 2020 pôjde 2,079 mld. eur z verejných zdrojov
KomentárLisa Becker Pred 6 hodinami:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárLisa Becker Pred 6 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárkemi Pred 6 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio 21-02-2020 14:51:33:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco 21-02-2020 08:21:44:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza 19-02-2020 19:21:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice