Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Mimoriadne sladké slamové víno sa udomácňuje aj na Slovensku

AgroserverVinohradníctvo
Mimoriadne sladké slamové víno sa udomácňuje aj na Slovensku
Zhruba 900 litrov slamového vína Cabernet Sauvignon vyrobí v tomto roku vinárstvo Chateau Modra. Na jeho výrobu použije 3000 kilogramov hrozna, ktoré sa od polovice októbra sušilo buď uložené na slame alebo zavesené na šnúrach v špeciálne upravených skladoch vinárstva na Malante pri Nitre.

„V polovici októbra minulého roka sme oberali Cabernet Sauvignon z výmery 4,1 hektára. Väčšina z toho išla na výrobu klasického suchého vína, zhruba jeden hektár sme vyhradili na výrobu slamového vína,“ skonštatoval Karol Šebo z vinárstva Chateau Modra.

Podľa riaditeľa vinohradníckeho strediska  na Malante Slavomíra Rapavého dosiahla cukornatosť v tomto ročníku 23 stupňov normalizovaného muštomeru. „Strapce sa po zbere tri mesiace sušia buď uložené na slame alebo zavesené na pripravených šnúrach. Stráca sa pritom vlhkosť, odparuje sa na koncentráciu 35 až 40 stupňov cukornatosti. Od dnešného dňa začíname strapce ručne odstopkovávať do formy bobuliek, ktoré sa budú v modranskej pivnici ďalej lisovať a spracovávať na slamové víno,“ povedal Rapavý.

Výlisnosť pri slamovom víne dosahuje 20 až 25 percent, čo je podstatne menej ako pri klasických vínach, kde sa výlisnosť pohybuje na úrovni 70 až 75 percent. „Z 3000 kilogramov hrozna získame vo finále zhruba 2500 fliaš slamového vína. Pre jeho vzácnosť sa toto víno plní do malých, 0,2 až 0,35 litrových fliaš. Cena jednej predstavuje 20 eur," povedal Šebo.

Výroba slamových vín na Slovensku nemá dlhú tradíciu, prvé sa začali vyrábať  pred zhruba desiatimi rokmi. História ich výroby v Európe však siaha až do obdobia 800 rokov pred naším letopočtom. V súčasnosti patrí k najväčším výrobcom Nemecko a Francúzsko, rozšírené je však aj v ďalších európskych štátoch. Dezertné víno sa vyznačuje mimoriadne vysokou cukornatosťou, cukor tvorí až pätinu jeho objemu. Charakteristická vôňa nesie tóny medu, ovocia či kvetov. Slamové víno chutí po kandizovanom ovocí, sušených hrozienkach či marmeláde. Cabernet Sauvignon z malantských vinohradov chutí po figách.

Chateau Modra obhospodaruje na Malante neďaleko Nitry 200 hektárov vinohradov, z toho 33 hektárov tvoria červené odrody, zvyšok biele. Nosnými bielymi odrodami sú Muller Thurgau, Veltlínske zelené, Rizling vlašský, z červených je nosnou odrodou Svätovavrinecké. Vinohrady boli vysadené pred zhruba 45 rokmi, ich obnova v tomto štádiu nie je možná, pretože vinárstvo má vinohrady len prenajaté, nie je ich vlastníkom.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAnna Weichhaus Pred 3 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLinda Sweeney Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Predvčerom:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Predvčerom:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice