Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 27. 5. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Mikroinjektáž: ochrana pagaštanov pred ploskáčikom

AgroserverLesníctvo
Mikroinjektáž: ochrana pagaštanov pred ploskáčikom
Pracovníci Ústavu ekológie lesa SAV našli účinný spôsob ošetrovania pagaštana konského pred ploskáčikom pagaštanovým. Podľa slov Gabriely Juhásovej z pobočky ekológie drevín v Nitre metódu mikroinjektáže realizujú pracovníci ústavu od roku 2004. Nitra 9. mája (TASR) - "Ošetrujeme aj veľké plochy pagaštanov a táto metóda sa osvedčila ako veľmi účinná. Chráni pagaštan celé jedno vegetačné obdobie a aj v nasledujúcich rokoch zaznamenávame znížený stupeň poškodenia," uviedla Juhásová. Nevýhodou je vysoká finančná náročnosť na ošetrenie jedného stromu, ktorá sa pohybuje od 33,2 do 132,8 eura (1000 až 4000 Sk) na jeden strom v závislosti od obvodu kmeňa.

Na ošetrenie pagaštana konského používajú pracovníci ústavu chemické prípravky, ktorými však na rozdiel od klasickej metódy nepostrekujú listy. "Na báze kmeňa vyvŕtame otvory priemeru štyri milimetre a dĺžky päť až šesť milimetrov. Do otvorov vkladáme injektory, ktoré sú naplnené insekticídom. Účinnou látkou je abamektín. Tieto látky sa v priebehu 15 až 20 minút translokujú cez vodivé pletivá do listov a chránia dreviny celé vegetačné obdobie," popísala postup ošetrenia Juhásová.

Klasická metóda ošetrenia stromov spočíva v aplikácii chemických prípravkov vysokotlakovými postrekovačmi. Prvý postrek sa vykonáva v čase rojenia motýlikov jarnej generácie zhruba od konca apríla po prvú májovú dekádu. Postrek vydrží na listoch približne mesiac a pol. Druhá generácia škodcu sa rojí od začiatku do stredu júna a tretia v auguste. Rojenie druhej a tretej generácie sa často prelína. Druhá fáza chemickej ochrany sa realizuje v júni.

Ploskáčik pagaštanový bol ako nový druh zistený prvýkrát v roku 1985 v Macedónsku. V roku 1997 bol zaznamenaný na celom západnom Slovensku, na juhu stredného a východného Slovenska. Podľa Juhásovej je týmto škodcom v súčasnosti napadnuté už celé územie Slovenska. Ľahký motýlik, ktorého telo dosahuje dĺžku 3-4 milimetre, sa dokáže vetrom prenášať na veľké vzdialenosti. Prejavuje sa prázdnymi plochami bez listovej dužiny v listoch napadnutých stromov, ktoré po čase zhnednú a opadávajú. Po niekoľkoročnom opakovanom poškodení dreviny odumierajú.

Škodca podľa doterajších pozorovaní nie je účinne obmedzovaný prirodzenými nepriateľmi. Ploskáčik je škodca monofág, ktorý nerozširuje svoje teritórium hostiteľských rastlín a napáda výlučne pagaštan konský.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

kjkhjkh | 21-09-2017 13:00:46
kjhkhjkhkhjh
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMr.Favour Loan Company Pred 8 hodinami:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárillona Včera:
V roku 2012 sa doriešilo 835 žiadostí o reštitúcie lesných pozemkov
Komentárillona Včera:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
Komentárillona Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentárillona Včera:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárLenka Bolkova Predvčerom:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárMr.Favour Loan Company 23-05-2018 05:17:35:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárIng. Dvorsky Ľubomír 29-12-2017 22:25:38:
Zem sa podľa odborníkov otepľuje
KomentárJán Bukovčík 11-12-2017 20:59:22:
Vyhlásením výsledkov sa dnes skončil Slovenský medový festival
KomentárJán Bukovčík 11-12-2017 20:38:18:
Medonosná Facélia
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice