Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Litovské predsedníctvo chce brániť záujmy poľnohospodárov v EÚ

Litovské predsedníctvo chce brániť záujmy poľnohospodárov v EÚ
V Bruseli sa dnes konalo zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo. Medzi hlavné body rokovaní patrilo zistenie súčasného stavu vecí v oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) so zameraním na viacročný finančný rámec. Potvrdila to štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva SR Magdaléna Lacko-Bartošová.

Rokovanie Rady ministrov sa prvýkrát konalo pod vedením litovského ministra poľnohospodárstva Vigiliusa Juknu, v rámci litovského predsedníctva v EÚ.

Lacko-Bartošová po skončení rokovaní uviedla, že litovské predsedníctvo deklarovalo záujem udržať súčasnú pozíciu Rady ministrov pri ďalšom trilaterálnom rokovaní s Európskym parlamentom (EP) a Európskou komisiou (EK).

"Zatiaľ nedošlo k jednoznačnému určeniu otázok, ktoré spadajú pod viacročný finančný rámec. A to je najmä zastropovanie a  flexibilita medzi jednotlivými piliermi. To zaujíma aj našich poľnohospodárov," upozornila Lacko-Bartošová s tým, že na úrovni EÚ bude musieť dôjsť k dohode o položkách SPP v rámci sedemročného rozpočtu EÚ na obdobie 2014-2020.

Štátna tajomníčka pripomenula, že ministrov zaujímalo, či litovské predsedníctvo uvažuje o zmene mandátu pri trilaterálnych rokovaniach. Litovské predsedníctvo spresnilo, že sa k tomu nechystá a Litva sa bude snažiť udržať mandát, ktorý pred ňou vybojovalo írske predsedníctvo v EÚ.

Slovensku tento postoj vyhovuje. Podobne ako aj ostatným členským štátom, ktoré sa držia toho, o čom v prospech SPP rozhodli lídri EÚ na februárovom rozpočtovom summite (7.-8.2.) v Bruseli.

Lacko-Bartošová pripomenula, že írske predsedníctvo predstaví návrhy jednotlivých nariadení SPP v septembri, pričom snahou členských štátov je dospieť k dohode o spoločnej poľnohospodárskej politike z hľadiska dlhodobého rozpočtu v novembri tohto roku.

Na rok 2014 sa v rámci SPP chystajú prechodné ustanovenia, detaily o nich dorieši litovské predsedníctvo v EÚ, a tie bude musieť následne schváliť Európsky parlament.

Štátna tajomníčka zároveň uviedla, že Slovensko sa na dnešnej Rade ministrov pridalo k iniciatíve skupiny krajín EÚ (Česká republika, Dánsko, Luxembursko, Nemecko), ktoré pripravujú list pre eurokomisára pre poľnohospodárstvo Daciana Ciološa. Cieľom iniciatívy je takzvaná frančíza, ktorá by sa mala uplatňovať nad 5000 eur príjmu.

Rada ministrov schválila, že frančíza na rok 2013 bude na úrovni 5000 eur, avšak nedošlo k dohode medzi Európskym parlamentom a Európskou komisiou a preto musí EK stanoviť výšku frančízy na budúci rok. Slovensko a ďalšie štyri štáty žiadajú, aby bola zobratá ako základ frančíza na rok 2012, čiže na úrovni 2000 eur.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárDiana Luis Pred 5 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárWilliam Moller Pred 7 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárKelvin Faiz Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárBrian Hillson Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:35:35:
Vody je dostatok, ale nie všade, kde je potrebná
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice