Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 16. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Lesy SR mali podľa Zs. Simona pomôcť Taperu, tie to odmietajú

AgroserverLesníctvo
Lesy SR mali podľa Zs. Simona pomôcť Taperu, tie to odmietajú
Štátny podnik Lesy SR mali pomôcť znížiť pohľadávky spoločnosti Taper, ktoré mala vo vzťahu k Smrečine Hofatex, a. s. v konkurze.

Vyplýva to zo slov opozičného poslanca a bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd) na dnešnom brífingu v Banskej Bystrici.

Ako pokračoval, minulý rok Lesy SR dodali 800 kamiónov, teda asi 20.000 kubíkov dreva, do Smrečiny, ktoré dodnes nie sú zaplatené. Štátne lesy tak mali podľa neho vyrobiť stratu 971.000 eur. Podľa jeho slov sa "rozpráva" o tom, že cieľom nebolo dodať drevo do Smrečiny, ale pomôcť znížiť pohľadávky spoločnosti Taper, ktoré mala vo vzťahu k nej. Lesy SR podľa ich hovorcu Vlastimila Rezeka odmietajú takéto konštrukcie.

Vedenie Smrečiny Simon vyzval, aby preukázalo, koľko pohľadávok mala spoločnosť Taper voči Smrečine 1. októbra a koľko 1. júla minulého roka, a zároveň koľko za rovnaké obdobie spoločnosť dodala do Smrečiny dreva. "Taper bol a je veriteľom spoločnosti Smrečina. Nech tá preukáže, aký bol v čase, keď štátne lesy obnovili dodávku 1. júla, vzájomný vzťah Smrečiny a Taperu. A aký bol ich vzájomný vzťah ku koncu tretieho štvrťroku. Keď z toho explicitne vyplynie, že záväzky klesli – Taper dostal zaplatené, potom je to obrovský prúser," myslí si Simon. Podľa jeho slov aj keby lesy nesledovali cieľ pomôcť tejto spoločnosti, je problémom, že vedenie lesov dovolilo dodať 20.000 kubíkov dreva spoločnosti, ktorá "zabudla zaplatiť štátnej firme".

Ako Simon pokračoval, treba povedať, že táto zmluva bola uzatvorená v čase, keď bol ministrom. "Ale vtedy, keď už bolo 55.000 eur pohľadávok po lehote splatnosti, Igor Viszlai (bývalý generálny riaditeľ lesov, pozn. TASR) zastavil dodávky do Smrečiny. Keď niekto po tejto skúsenosti ako amatér pustí 800 kamiónov dreva bez toho, aby bolo zaplatené, je to normálne? Je to verejné rozkrádanie štátneho majetku," podotkol Simon. Dodal, že na začiatku tejto vlády sa mal minister životného prostredia Peter Žiga priznať, že spoločnosť Taper, ktorá obchoduje s drevom, je mu blízka.

"Lesy SR odmietajú takéto konštrukcie, ktoré prezentoval pán poslanec Simon. Na Slovensku je taká situácia, že firmy občas krachujú, dôkazom je napríklad firma Pilvud alebo Interwood, ktoré obchodovali so štátnymi lesmi, ktoré v roku 2005 skrachovali a štátnym lesom tak vznikla škoda 45 miliónov slovenských korún," pripomenul Rezek.

Lesy podľa neho začali dodávať drevo Smrečine od 1. júla v čase, keď už táto spoločnosť umorila všetky záväzky voči Lesom SR. "Umožňuje nám to interná smernica, ktorá hovorí, že dodávky je možné obnoviť po splatení dlhu kupujúcim, čo sa aj stalo. Nakoľko bola lehota splatnosti 60 dní z kúpnej zmluvy, ktorú uzatvoril pán Viszlai za ministrovania pána Simona, tak dodávky bežali v júli a auguste 2012 a začiatkom septembra," vysvetlil Rezek. Podľa neho hneď ako vznikli ďalšie pohľadávky po lehote splatnosti, Lesy SR zastavili dodávky do Smrečiny Hofatex a odvtedy firma nedostala "ani triesku". Z tohto obdobia vznikol aj spomínaný dlh.

Odborový zväz (OZ) Drevo, Lesy, Voda (DLV) odmieta útoky Simona na Lesy SR v súvislosti s krachom Smrečiny, konštatoval predseda OZ Zdenek Dlugoš vo vyhlásení pre médiá. "Dodávky dreva zo štátnych lesov do tejto spoločnosti boli začiatkom júla 2012 opätovne uvoľnené aj na základe intervencie OZ DLV a umožnili pokračovať vo výrobe a zachovať na ďalšie obdobie takmer 150 pracovných miest v tejto tradičnej a veľkej drevospracovateľskej spoločnosti," dodal.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárveronica adrian Pred 14 minútami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Pred 8 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Pred 8 hodinami:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry Včera:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice Predvčerom:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárKarin Sabine 08-09-2019 06:04:57:
Ako sa stať farmárom
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice