Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 29. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Krytonosy sa pustili do repky

Krytonosy sa pustili do repky
Z mnohých lokalít hlásili stredný až silný výskyt krytonosov v repkách. Ide o o krytonosa repkového, šešuľového a štvorzubého. Krytonos šešuľový je chrobák sivočiernej farby dlhý 2,5 – 3 mm. Celé telo má pokryté sivými šupinkami. Na oboch stranách štítu má zreteľný hrbolček. Rozšíril sa na celom našom území. Chrobáky prezimujú v pôde alebo na rozličných iných chránených miestach. Samičky kladú okolo 150 až 200 vajíčok do mladých šešúľ zvyčajne začiatkom mája. Niekedy môže do jednej šešule naklásť vajíčka aj viac samičiek a potom sa v nej vyvíja naraz viacero lariev. Napadnuté šešule sú ťažšie rozoznateľné od zdravých, pretože nie sú zdeformované a bývajú iba trochu zdurené a svetlejšie. Napadnutie je viditeľné až po opustení šešule larvou, pretože ostáva po nich okrúhly otvor približne 0,8 mm veľký.
Krytonos štvorzubý je dlhý 2,5 mm, je čierny, lesklý s veľmi jasnou škvrnkou za štítkom. Krovky má jemne pásikované. Na bočných stranách štítku má zuby. Typické sú jeho hnedé až červené nohy. Okrem repky najčastejšie napáda karfiol, kapustu a kel. Chrobáky zimujú v pôde alebo iných úkrytoch. Samičky kladú vajíčka po 4 – 5 kusov do vyhryzených komôrok v hlavnej žile alebo stopke lisov. Otvor komôrky zalepia priesvitným výlučkom. Jedna samička nakladie 100 – 140 kusov vajíčok. Na poškodených rastlinách sa tvoria malé deformácie a vidno aj malé otvory po kladení vajíčok. Škodlivosť spočíva vo vyžieraní otvorov do listových čepelí alebo maličkých jamiek do listových stopiek a stoniek repky alebo kapustovitých zelenín, najčastejšie pod vegetačným vrcholom. Larvy vyžierajú v stržni hlavných žíl, stopiek a stoniek chodbičky, v ktorých sa vyvíjajú. Napadnuté rastliny sa lámu a skôr dozrievajú. Pri silnom výskyte bývajú straty na úrode až 25 %.
Krytonos repkový je veľký asi 3,5 až 4 mm, tmavohnedo sfarbený so svetlými šupinami. Nohy má čierne, krovky ryhované. Prezimuje ako chrobák v pôde na repkových poliach. Samičky kladú vajíčka jednotlivo do jamky pod vegetačný vrchol. Po odkvitnutí repky kladú vajíčka aj do stoniek kapustovitých rastlín pestovaných na semeno. Vyhĺbená jamka po nakladení vajíčka býva zalepená priesvitným výlučkom. Larvy tohto krytonosa žijú tiež v prostriedku stoniek. Po jej opustení sa larvy kuklia v pôde v hlinenom kokóne. Mladé chrobáky sa liahnu asi o 25 dní a zostávajú v pôde až do budúcej jari. Škody spôsobujú obžieraním listov. Ich larvy spôsobujú tvorbu nádorov na stonkách pod vegetačným vrcholom, ktorý odumiera. Proti krytonosom má optimálny účinok insekticídna ochrana prípravkami zapísanými v Zozname registrovaných prípravkov na ochranu rastlín pre rok 2008.

Autor článku: ÚKSUP
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 4/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárElena Branko Pred 14 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárPomoc rodinám. Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárGaranti Loans 26-03-2020 04:19:03:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentársopuch 23-03-2020 13:54:21:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
KomentárPhilip James 09-03-2020 01:35:25:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárMrs Aisha Mohamed 03-03-2020 15:39:38:
83 mliečnych fariem v Taliansku zatvorili kvôli dioxínu
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
Komentár REAL ILLUMINATI 666 27-02-2020 22:46:28:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice