Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 16. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Koza musí dobre jesť

AgroserverChov
Koza musí dobre jesť
Hlavným produktom kôz je mlieko. Jeho množstvo a tuk, ktorý obsahuje, sú ukazovateľmi úžitkovosti.Aby bola úžitkovosť čo najvyššia, je mimoriadne dôležitá vyvážená kŕmna dávka, správna technika kŕmenia a ošetrovanie.

Každá potrebuje to svoje
Správne kŕmiť znamená prihliadať predovšetkým na individuálne vlastnosti kozy a podávať jej toľko hodnotnej, rozmanitej a chutnej potravy, aby dosahovala čo najvyššiu dojivosť pri zachovaní dobrej kondície a zdravotného stavu zvieraťa. Kŕmna dávka pre mladé a dojné kozy má byť predovšetkým bohatá na bielkoviny, uhľohydráty, vitamíny a minerálne látky.
Koza so živou hmotnosťou napríklad 45 kilogramov pri dennej produkcii 5 litrov mlieka so 4-percentnou tukovosťou potrebuje denne 2,7 kg sušiny, 0,315 kg stráviteľných bielkovín, 1,65 g škrobových hodnôt, 10 g vápnika, 6 g fosforu a 8 g soli.
Drobní chovatelia často pri výžive kôz neprihliadajú na odporúčané kŕmne dávky a na výživnú hodnotu podávaného krmiva. Riadia sa spravidla svojimi skúsenosťami a najmä zásobami krmiva. Tento nedostatok sa snažia na druhej strane vyvažovať individuálnou starostlivosťou, ktorá sa prejavuje predovšetkým v dobrom zdravotnom stave, plodnosti a aj zvýšenej dojivosti kôz. Tam, kde môžeme spojiť obe tieto zásady, dosahujeme najlepšie výsledky.

Technika kŕmenia
Pri kŕmení kôz platí zásada, aby podávané krmivá boli čerstvé, nezaparené, neskazené, nezamrznuté a neplesnivé. V opačnom prípade môžu spôsobovať tráviace poruchy, znižujú úžitkovosť a kvalitu mlieka. V lete je hlavným zdrojom výživy paša. Koza veľmi dobre zužitkuje odpady zo záhrad, vňate, zelinu, kuchynské odpady, listnaté krmivá a výhonky rôznych drevín. Veľkou výhodou je spásanie neúrodnej pôdy, ciest alebo brehov potokov. Zahraničná literatúra uvádza, že koza zožerie z 560 druhov rastlín až 450 druhov. Kozy sú náročné na pestrosť krmiva, najmä pri vysokej dojivosti. Jednotvárne krmivo sa im rýchlo obje.
Koza môže prijať denne 7-8 kilogramov zelenej hmoty, čo stačí na produkciu 3 kilogramov mlieka. Pri vyššej dojivosti treba kozu prikrmovať najmä jadrovým krmivom. Kozy kŕmime 3 až 4 razy denne, podľa možnosti v pravidelných 4– až 5-hodinových intervaloch. Inak sa poruší pravidelné prežúvanie a kozy sa stávajú prieberčivé a maškrtné. Napájajú sa 2-3 razy denne, najlepšie pred skrmovaním sena, pričom vypijú 5-6 litrov vody.

Zimné kŕmenie
V zime sú základom kŕmnej dávky 2-3 kilogramy suchých krmív, z ktorých polovicu až dve tretiny má tvoriť dobré seno. Kozám ďalej podávame 1-2 kilogramy kŕmnej repy, kilogram zemiakov alebo 2 kilogramy siláže. Z jadrových krmív - podávaných v množstve 0,25 kilogramu - sa hodia obilné a strukovinové šroty, mlynské krmivá a výlisky. Treba si však uvedomiť, že do zimného obdobia spadá aj koniec gravidity, kotenie a začiatok laktácie, čo je obdobie s najvyššou produkciou mlieka. Obdobie gravidity trvá 152 dní. Druhá polovica sa vyznačuje rýchlym rastom plodu, a preto 4 až 6 týždňov pred okotením musíme kozu zasušiť. Ak sa koza nezasuší včas, odrazí sa to na zníženom množstve mlieka v nastávajúcej laktácii.

Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 17/2009
Komentáre k článku:

Helena | 12-05-2019 20:52:42
ahojte vedel by mi niekto poradiť ? mame taký problém vzali sme kozu mame ju asi týždeň a stále mečí a nechce sa vobec pásť, tak sme k nej kúpili kozliatko a stále ho bije , mal niekto podobný problem ? Zvykne si alebo nie ?
bajkerteam | 23-08-2018 12:54:47
Kozy dokazu ocistit aj bike: https://www.youtube.com/watch?v=RhZkunIIm_E
Serenka vrastakova | 17-12-2015 11:21:00
Prišla som nato ako sa starať o kožu ......
Serenka vrastakova | 17-12-2015 11:20:19
Prišla som nato ako sa starať o kožu ......
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárGARRETT WILSON Pred 5 minútami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárveronica adrian Pred 53 minútami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Pred 8 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Pred 8 hodinami:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry Včera:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárKarin Sabine 08-09-2019 06:04:57:
Ako sa stať farmárom
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice