Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 28. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Kontrolované pestovanie viniča

AgroserverVinohradníctvo
Kontrolované pestovanie viniča
Ekonomické a kontrolované pestovanie viniča uprednostňuje ekologicky bezpečnejšie postupy a minimalizuje nežiaduce vedľajšie účinky niektorých agrotechnických zásahov. Integrovaná produkcia (IP)predstavuje spôsob hospodárenia na pôde, ktorého základným cieľom je zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja, a tak súčasným i budúcim generáciám zachováva možnosť uspokojovať ich základné životné potreby, pričom neznižuje rozmanitosť prírody a zachováva prirodzené funkcie agroekosystémov, ktoré sú poľnohospodárskou produkciou priamo či nepriamo ovplyvňované. Ďalšou základnou požiadavkou je dôsledný systémový prístup k celej technológii pestovania viniča a spracovania hrozna, pri optimalizácii ekonomických a ekologických aspektov produkcie. FAO definuje „integrovanú ochranu rastlín“ ako metódu ochrany rastlín, pri ktorej sa využívajú všetky hospodársky, ekologicky i toxikologicky zastupiteľné metódy, s cieľom udržať škodlivé organizmy pod prahom ich hospodárskej škodlivosti.

Ochrana viniča
Pestovanie viniča integrovaným spôsobom sa vo veľkej miere líši od konvenčného systému. Množstvo obmedzení sa týka najmä používania chemických látok na ochranu viniča proti chorobám a škodcom. Proti hubovým chorobám je povolené ošetrovať vinohrad na základe skutočného ohrozenia, napríklad využívaním krátkodobej prognózy a signalizácie. Živočíšnych škodcov možno eliminovať len na základe vyhodnotení výskytu s využitím prahu hospodárskej škodlivosti. Proti roztočcom, hálkovcom a vlnovníkom sa smú využívať len biologické spôsoby ochrany (introdukcia dravého roztoča, napr. Typhlodromus pyri, písali sme o nich vo Farmári č. 3). Pestovatelia by mali prednostne využívať ekotoxikologicky vhodné prípravky na ochranu viniča. Aplikácia herbicídov sa smie vykonávať len do radov, nie celoplošne. V integrovanej produkcii platí zákaz používania perzistentných herbicídov s účinnými látkami, ako sú napr. paraquat, diquat. Ďalej v IP platí obmedzenie na počet ošetrení proti chorobám a škodcom počas vegetácie viniča. Napríklad proti múčnatke alebo peronospóre môže pestovateľ aplikovať najviac šesť chemických ošetrení. Proti botrytíde sú povolené len dva chemické zásahy.

Ochrana pôdy vo vinohradoch
Vinice sa zvyčajne zakladajú na svahovitých pozemkoch, kde často dochádza k erózii pôdy. Jedným z cieľov IP je eliminácia tohto negatívneho javu. Protierózne opatrenie spočíva v zatrávnení najmenej každého druhého radu vinice, čím je po celý rok zabezpečená pokryvnosť pôdy. Zatrávnené rady sa následne mulčujú, čím pôde dodávame naspäť živiny, ktoré boli počas vegetácie z pôdy odobraté. Celoročný pokryv pôdy hrá dôležitú úlohu aj pri vyplavovaní dusíka do podzemných vôd.

Živiny dodávať podľa potreby
Podľa kritérií integrovanej produkcie, nadbytočné hnojenie je zakázané. Množstvo potrebného hnojiva zisťujeme prostredníctvom chemických rozborov pôdy. Na základe týchto rozborov sa určia odporúčané dávky živín. Tieto rozbory má pestovateľ povinnosť pravidelne opakovať každých 4 až 6 rokov. Rovnako je povinný viesť podrobné záznamy, kedy a koľko hnojiva aplikoval, či už listového, alebo do pôdy. Limitujúcim faktorom je aj množstvo dodaného dusíka. Nemalo by presiahnuť 50 kg dusíka čistých živín na hektár za jeden rok.

Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 14/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárjohnmarco Pred 4 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárPani Ehi Prosper Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne 25-01-2020 03:07:01:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal 24-01-2020 23:42:15:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora 24-01-2020 17:08:47:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen 23-01-2020 23:21:41:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice