Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Jahoda – dobrota i liek

AgroserverPotraviny
Jahoda – dobrota i liek
Senga sengana, Hummi Gento, Senga Fructarina, Hummi Ferma a desiatky ďalších odrôd jahôd nám v týchto dňoch skrášľujú záhradky a spestrujú náš život. Jahôd je vyše 450 kultivarov. Niektoré sa už zbierajú, iné dozrievajú. Hoci na trhoch ich predávajú za vyše 100 i 120 korún, niektorí Slováci v týchto dňoch zájdu do Maďarska, aby si tam za polovičnú cenu pozbierali jahody a ešte sa aj poriadne nasýtili.

Mnohoraký úžitok
Jahody sú nielen vynikajúcim ovocím, vhodným na konzumáciu či na zaváranie, môžu z nich mať úžitok aj tí, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo zápalové ochorenia kĺbov.
Tí, ktorí by chceli schudnúť za jeden deň kilogram, môžu z nich skonzumovať až 1,5 kg spolu s nízkotučným tvarohom a bylinkovými čajmi. Dámy, ktoré chcú mať peknú pleť, môžu si z nich doma pripraviť masky. Najlepšie po dohode s lekárom, najmä kvôli alergii.
Napokon si na svoje prídu aj gurmáni. Z jahôd možno pripraviť široký sortiment jedál a nápojov. Napríklad jahodovú nátierku: 250 g jahôd, 200 g nízkotučného tvarohu, trochu mletého rozmarínu, 1 dl sladkej smotany, to všetko rozmixovať a po natretí na chlebík či hrianku ozdobiť vňaťou petržlenu.

Zber po celý rok
Jahody možno pestovať aj na oknách, a to dokonca i na jeseň. Stále plodiace totiž vypúšťajú výhonky až do zimy. Len časť z nich v našich podmienkach dozreje. Môžeme ich prechovať až do jari tak, že ich očistíme od vyschnutých výhonkov a listov a necháme na nich len vyspelé plody. Trsy a plody dáme do zaváraninového pohára a natiahneme naň väčší igelit. Pohár postavíme na teplé miesto v miestnosti. Plody začnú červenieť a dozrievajú. Aj keď nie sú také chutné, ako tie zo záhradky.

Ako ich pestovať?
„Jahody pred kvitnutím a po odkvitnutí prihnojíme Fragarinom alebo trsy jahôd postriekame niektorým z tekutých hnojív, napr. Harmavitom, Mikrolou a pod. Prihnojenie jahôd v tomto období rozhoduje o veľkosti plodov, ktoré môžeme ovplyvniť aj zavlažovaním. Dobre sa osvedčilo aj mulčovanie, to znamená, že okolo trsov dávame stružliny, čiernu fóliu alebo iný nastieľací materiál, ktorý chráni pôdnu vlahu, zlepšuje štruktúru pôdy, zabraňuje znečisťovaniu plodov zeminou, obmedzuje sa hniloba plodov a pod. Počas kvitnutia si všímame najlepšie trsy, ktoré si označíme, pretože na ďalšie rozmnožovanie berieme poplazy len z najkrajších a najúrodnejších trsov,“ odpovedá na otázku lektor SZZ Ing. Eduard Jakubek.

Autor článku: Eva Pichlerová
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 7/2008

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLinda Sweeney Pred 7 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárGARRETT WILSON Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Včera:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice