Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Jahoda – dobrota i liek

AgroserverPotraviny
Jahoda – dobrota i liek
Senga sengana, Hummi Gento, Senga Fructarina, Hummi Ferma a desiatky ďalších odrôd jahôd nám v týchto dňoch skrášľujú záhradky a spestrujú náš život. Jahôd je vyše 450 kultivarov. Niektoré sa už zbierajú, iné dozrievajú. Hoci na trhoch ich predávajú za vyše 100 i 120 korún, niektorí Slováci v týchto dňoch zájdu do Maďarska, aby si tam za polovičnú cenu pozbierali jahody a ešte sa aj poriadne nasýtili.

Mnohoraký úžitok
Jahody sú nielen vynikajúcim ovocím, vhodným na konzumáciu či na zaváranie, môžu z nich mať úžitok aj tí, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo zápalové ochorenia kĺbov.
Tí, ktorí by chceli schudnúť za jeden deň kilogram, môžu z nich skonzumovať až 1,5 kg spolu s nízkotučným tvarohom a bylinkovými čajmi. Dámy, ktoré chcú mať peknú pleť, môžu si z nich doma pripraviť masky. Najlepšie po dohode s lekárom, najmä kvôli alergii.
Napokon si na svoje prídu aj gurmáni. Z jahôd možno pripraviť široký sortiment jedál a nápojov. Napríklad jahodovú nátierku: 250 g jahôd, 200 g nízkotučného tvarohu, trochu mletého rozmarínu, 1 dl sladkej smotany, to všetko rozmixovať a po natretí na chlebík či hrianku ozdobiť vňaťou petržlenu.

Zber po celý rok
Jahody možno pestovať aj na oknách, a to dokonca i na jeseň. Stále plodiace totiž vypúšťajú výhonky až do zimy. Len časť z nich v našich podmienkach dozreje. Môžeme ich prechovať až do jari tak, že ich očistíme od vyschnutých výhonkov a listov a necháme na nich len vyspelé plody. Trsy a plody dáme do zaváraninového pohára a natiahneme naň väčší igelit. Pohár postavíme na teplé miesto v miestnosti. Plody začnú červenieť a dozrievajú. Aj keď nie sú také chutné, ako tie zo záhradky.

Ako ich pestovať?
„Jahody pred kvitnutím a po odkvitnutí prihnojíme Fragarinom alebo trsy jahôd postriekame niektorým z tekutých hnojív, napr. Harmavitom, Mikrolou a pod. Prihnojenie jahôd v tomto období rozhoduje o veľkosti plodov, ktoré môžeme ovplyvniť aj zavlažovaním. Dobre sa osvedčilo aj mulčovanie, to znamená, že okolo trsov dávame stružliny, čiernu fóliu alebo iný nastieľací materiál, ktorý chráni pôdnu vlahu, zlepšuje štruktúru pôdy, zabraňuje znečisťovaniu plodov zeminou, obmedzuje sa hniloba plodov a pod. Počas kvitnutia si všímame najlepšie trsy, ktoré si označíme, pretože na ďalšie rozmnožovanie berieme poplazy len z najkrajších a najúrodnejších trsov,“ odpovedá na otázku lektor SZZ Ing. Eduard Jakubek.

Autor článku: Eva Pichlerová
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 7/2008

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárpublic limited Pred 7 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárpublic limited Pred 7 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio Pred 14 hodinami:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco Pred 20 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza Predvčerom:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:36:46:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice