Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 29. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Horúčavy potrápili nielen ľudí, ale i zvieratá a rastliny

Horúčavy potrápili nielen ľudí, ale i zvieratá a rastliny
Tropické leto nepriaznivo pôsobí nielen na ľudí, ale aj na zvieratá a rastliny. Úžitkovosť sa znižuje, zvieratá sa nevedia skrmovať, pijú len vodu, čo zapríčiňuje nižšiu produkciu mlieka.

"V prípade ošípaných dochádza k zníženiu hmotnosti. Zvieratá sa trápia, a to sa odzrkadľuje na výsledkoch v chove hospodárskych zvierat," povedala TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

"V prípade kukurice dochádza k zničeniu porastu. Ak by v piatok (9.8.) nezapršalo, kukurica by už nemohla byť zrnová, slúžila by len na kŕmenie zvierat ako siláž," konštatovala s tým, že lístie kukurice sa začalo krútiť a porasty vysychať. Ako povedala predsedníčka, v takomto prípade šúľky zostanú nenaplnené, bez zrna. "Takáto kukurica sa dá zužitkovať len na kŕmenie zvierat. Na základe posledných odhadov predpokladáme, že úroda bude 5,5 tony na hektár (t/ha). V minulom roku sme dosiahli výsledok 7 t/ha, bola to priemerná úroda."

Pripomenula, že ani v Maďarsku, ktoré sa považuje za krajinu, v ktorej sa kukurici darí, sa neočakáva vyššia úroda ako 6,5 t/ha. Podľa slov Patasiovej v minulom roku boli vzhľadom na priemernú úrodu ceny vyššie, ale pri dostatočnom hnojení úroda môže byť vyššia ako 8 t/ha. "Keby sme v dunajskostredskom regióne dosiahli úrodu 6 t/ha, mohli by sme byť veľmi spokojní. Očakávame, že nákupná cena kukurice bude v tomto roku vyššia."

V prípade hustosiatych obilnín bola úroda v okrese Dunajská Streda vyššia ako v predchádzajúcich rokoch. "U pšenici sme zaznamenali 4 t/ha. V tomto roku je to 5,2 t/ha. Napriek tomu farmári nebudú mať vyššie príjmy, nakoľko ceny sú o 40 % nižšie." Predsedníčka AKS tvrdí, že bohatá úroda neovplyvní ceny základných potravín. "Podľa mojich prepočtov ceny múky, ako aj ceny základných potravín by mohli byť o 20 % nižšie. Poznáme však metódy spracovateľov a obchodníkov, nie som si istá, že sa to v praxi odzrkadlí," konštatovala.

Patasiová upozornila poľnohospodárov, že ak majú zavlažovacie systémy, treba ich v zeleninárstve a ovocinárstve maximálne využiť. "Zarazili nás správy, že zavlažovanie sa bude spoplatňovať, ale dúfam, že patričný rezort tieto plány prehodnotí. Ak farmári budú musieť platiť za vodu, pri extrémnych horúčavách takéto rozhodnutie môže byť pre nich aj likvidačné," zdôraznila.

Komentáre k článku:

Francisco Balseca | 12-08-2019 22:21:49
ahoj
Potrebujete financovanie svojho domu, svojho podnikania, nákupu automobilu, nákupu motocyklov, vytvorenia vlastného podnikania, osobných potrieb, viac pochybností. Poskytujem osobné úvery v rozmedzí od 5 000 do 500 000 EUR s nominálnou úrokovou sadzbou 2% bez ohľadu na sumu. V žiadosti o pôžičku uveďte presnú sumu, ktorú chcete, a jej lehotu splatnosti.

Pre viac príkladov nás kontaktujte iba na tejto e-mailovej adrese.
email: franciscobalseca49@gmail.com
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárElena Branko Pred 14 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárPomoc rodinám. Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárGaranti Loans 26-03-2020 04:19:03:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentársopuch 23-03-2020 13:54:21:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
KomentárPhilip James 09-03-2020 01:35:25:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárMrs Aisha Mohamed 03-03-2020 15:39:38:
83 mliečnych fariem v Taliansku zatvorili kvôli dioxínu
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
Komentár REAL ILLUMINATI 666 27-02-2020 22:46:28:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice