Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

EP žiada ministrov EÚ, aby doriešili sporné otázky spoločnej agrárnej politiky

EP žiada ministrov EÚ, aby doriešili sporné otázky spoločnej agrárnej politiky
Predseda Poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu (EP) Paolo De Castro dnes v rámci plenárneho zasadania EP v Štrasburgu odkázal ministrom poľnohospodárstva členských krajín EÚ, že parlament je pripravený uzavrieť dosiaľ nevyriešené otázky zahrnuté v politickej dohode o spoločnej poľnohospodárskej politike uzavretej 26. júna.

Ministri poľnohospodárstva sa dnes stretli na neformálnom zasadnutí vo Vilniuse, ktoré sa konalo z iniciatívy litovského predsedníctva v EÚ.

"Z inštitucionálneho hľadiska je neprijateľné, ak Rada bude aj naďalej považovať časti legislatívnych textov za tabu, pokiaľ ide o dosiahnutie potrebného kompromisu, nakoľko parlament je povinný rešpektovať svoju spolurozhodovaciu úlohu zakotvenú v Lisabonskej zmluve," odkázal De Castro Rade ministrov v mene vyjednávacieho tímu EP.

Predseda Poľnohospodárskeho výboru EP (COMAGRI) pripomenul ministrom bod 5 uznesenia plenárneho zasadania EP z 3. júla, ktorý zdôrazňuje význam plného uzavretia politickej dohody o všetkých viacročných programoch vrátane spoločnej poľnohospodárskej politiky, aby bolo možné právne prijatie viacročného finančného rámca.

De Castro upozornil, že zo strany EP neexistuje žiaden zámer na znovuotváranie balíčka opatrení schváleného v júni, a je práve na Rade ministrov, aby teraz rýchlo spojili svoje sily a vyriešili tie položky dohody, ktoré zostali odložené v zátvorkách a poskytli potrebnú istotu európskym poľnohospodárom.

"Parlament je pripravený ukázať značnú flexibilitu ohľadom textu v zátvorkách, tak, ako to doteraz ukázal vo viac ako 50 trialógoch," odkázal predseda COMAGRI ministrom.

De Castro v tejto súvislosti uvítal podporu eurokomisára pre poľnohospodárstvo Daciana Ciološa a tých ministrov poľnohospodárstva, ktorí zdieľajú názor na skoré vyriešenie problémových častí dohody o spoločnej poľnohospodárskej politike.

Rokovací tím EP sa v stredu (11.9.) stretne v Štrasburgu s cieľom dosiahnuť kompromisnú pozíciu na nedoriešených častiach textu medziinštitucionálnej dohody. Dohoda musí byť schválená výborom COMAGRI aj europarlamentom ako celkom, potom bude predložená Rade ministrov a až po ich schválení dohoda vstúpi do platnosti.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárDiana Luis Pred 4 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárWilliam Moller Pred 6 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárKelvin Faiz Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárBrian Hillson Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:35:35:
Vody je dostatok, ale nie všade, kde je potrebná
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice