Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Ďalší rast cien potravín nás zrejme neminie!

AgroserverCeny komodít
Ďalší rast cien potravín nás zrejme neminie!
Potravinárska komora Slovenska (PKS) z dlhodobého hľadiska očakáva ďalší rast cien potravín. "Ak vezmeme do úvahy vývoj inflácie cien potravín na Slovensku za posledných 10 rokov, tak dosiahol len polovičnú úroveň celkovej inflácie.

 

Ceny potravín na Slovensku sú dlhodobo umelo udržiavané na čo najnižšej úrovni, čo má negatívne dopady aj na ich kvalitu," uviedol pre TASR prezident PKS Daniel Poturnay.

Svedčia o tom podľa neho aj štatistické údaje za 1. polrok 2012. Kým ceny poľnohospodárskych surovín majú pri kolísavom vývoji skôr mierne rastúcu tendenciu, ceny potravín sú udržiavané takmer na rovnakej úrovni. "Slovenskú republiku však nemožno vyňať z Európskej únie a Svetovej obchodnej organizácie. Vývoj cien poľnohospodárskych surovín a ďalších komodít ovplyvňuje aj ceny na Slovensku. V EÚ je jedným zo základných práv ustanovených v Zmluve o EÚ voľný pohyb tovaru," konštatoval.

Ak by slovenskí potravinári neakceptovali cenový vývoj surovín, tak naši poľnohospodári úplne logicky úrodu predajú odberateľovi, ktorý vývoj cien bude akceptovať. Aj za cenu, že surovinu vyvezú zo Slovenska a potravinári si budú musieť suroviny doviezť, samozrejme, pri akceptovaní cenového vývoja a aj s nákladmi na dopravu.

Pripomenul, že produkcia poľnohospodárskych surovín vždy závisí od klimatických podmienok, ktoré sa každoročne menia. Preto aj ceny poľnohospodárskych surovín nie sú stabilné, ale ich cena kolíše v závislosti od množstva a kvality úrody. "V tomto roku sme zaznamenali pokles úrody obilia nielen na Slovensku, ale aj vo významných svetových obilniciach, ako sú Ruská federácia a USA. Z tohto dôvodu možno predpokladať rast svetových cien tejto komodity," spresnil.

"Treba však zdôrazniť, že na Slovensku nehrozí nedostatok poľnohospodárskych surovín a ani obilia. V priemere len približne 10 % z celkovej domácej produkcie obilia sa použije na potravinárske účely. Slovensko je teda v produkcii obilia sebestačné," ubezpečil.

"Vývoj svetových cien sa však podľa Poturnaya musí rešpektovať z dôvodov, ktoré som už uviedol. Pretože vo svete sú regióny, ktoré sú na nákup obilia odkázané a v dnešnom globalizovanom svete nie je žiaden problém uskutočniť obchod s ktoroukoľvek krajinou," zdôraznil s tým, že nielen vývoj cien poľnohospodárskych surovín, ale aj všetky ostatné ďalšie vstupné náklady ovplyvňujú výslednú cenu potravín.

"Vyjadrenia o rozsahu a časovom horizonte (zdražovania - pozn. TASR) by však boli skôr na úrovni špekulácií. Máme však informácie, že potravinári, ktorých hlavnou surovinou je múka a výrobky z obilia, už začali rokovania s odberateľmi. Konečná cena bude výsledkom dohody medzi dodávateľom a odberateľom," dodal prezident PKS.
 

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLinda Sweeney Pred 7 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárGARRETT WILSON Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Včera:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice