Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 24. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Ďalší rast cien potravín nás zrejme neminie!

AgroserverCeny komodít
Ďalší rast cien potravín nás zrejme neminie!
Potravinárska komora Slovenska (PKS) z dlhodobého hľadiska očakáva ďalší rast cien potravín. "Ak vezmeme do úvahy vývoj inflácie cien potravín na Slovensku za posledných 10 rokov, tak dosiahol len polovičnú úroveň celkovej inflácie.

 

Ceny potravín na Slovensku sú dlhodobo umelo udržiavané na čo najnižšej úrovni, čo má negatívne dopady aj na ich kvalitu," uviedol pre TASR prezident PKS Daniel Poturnay.

Svedčia o tom podľa neho aj štatistické údaje za 1. polrok 2012. Kým ceny poľnohospodárskych surovín majú pri kolísavom vývoji skôr mierne rastúcu tendenciu, ceny potravín sú udržiavané takmer na rovnakej úrovni. "Slovenskú republiku však nemožno vyňať z Európskej únie a Svetovej obchodnej organizácie. Vývoj cien poľnohospodárskych surovín a ďalších komodít ovplyvňuje aj ceny na Slovensku. V EÚ je jedným zo základných práv ustanovených v Zmluve o EÚ voľný pohyb tovaru," konštatoval.

Ak by slovenskí potravinári neakceptovali cenový vývoj surovín, tak naši poľnohospodári úplne logicky úrodu predajú odberateľovi, ktorý vývoj cien bude akceptovať. Aj za cenu, že surovinu vyvezú zo Slovenska a potravinári si budú musieť suroviny doviezť, samozrejme, pri akceptovaní cenového vývoja a aj s nákladmi na dopravu.

Pripomenul, že produkcia poľnohospodárskych surovín vždy závisí od klimatických podmienok, ktoré sa každoročne menia. Preto aj ceny poľnohospodárskych surovín nie sú stabilné, ale ich cena kolíše v závislosti od množstva a kvality úrody. "V tomto roku sme zaznamenali pokles úrody obilia nielen na Slovensku, ale aj vo významných svetových obilniciach, ako sú Ruská federácia a USA. Z tohto dôvodu možno predpokladať rast svetových cien tejto komodity," spresnil.

"Treba však zdôrazniť, že na Slovensku nehrozí nedostatok poľnohospodárskych surovín a ani obilia. V priemere len približne 10 % z celkovej domácej produkcie obilia sa použije na potravinárske účely. Slovensko je teda v produkcii obilia sebestačné," ubezpečil.

"Vývoj svetových cien sa však podľa Poturnaya musí rešpektovať z dôvodov, ktoré som už uviedol. Pretože vo svete sú regióny, ktoré sú na nákup obilia odkázané a v dnešnom globalizovanom svete nie je žiaden problém uskutočniť obchod s ktoroukoľvek krajinou," zdôraznil s tým, že nielen vývoj cien poľnohospodárskych surovín, ale aj všetky ostatné ďalšie vstupné náklady ovplyvňujú výslednú cenu potravín.

"Vyjadrenia o rozsahu a časovom horizonte (zdražovania - pozn. TASR) by však boli skôr na úrovni špekulácií. Máme však informácie, že potravinári, ktorých hlavnou surovinou je múka a výrobky z obilia, už začali rokovania s odberateľmi. Konečná cena bude výsledkom dohody medzi dodávateľom a odberateľom," dodal prezident PKS.
 

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Na rozvoj vidieka do roku 2020 pôjde 2,079 mld. eur z verejných zdrojov
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárkemi Pred 5 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio 21-02-2020 14:51:33:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco 21-02-2020 08:21:44:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza 19-02-2020 19:21:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice