Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 24. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Chceme, aby pôdu z úverov kupovali skutoční poľnohospodári

Chceme, aby pôdu z úverov kupovali skutoční poľnohospodári
Pôdu, ktorá prepadla pri nesplácaní úveru v prospech banky, by mali kupovať len skutoční poľnohospodári, nie špekulanti.

V úvode 7. rokovacieho dňa 16. schôdze to vyhlásil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD). Takéto opatrenie by mala podľa jeho slov priniesť novela zákona o pozemkových úpravách, ktorú pripravil jeho rezort.

Jahnátek takto reagoval na vystúpenia predrečníkov, ktorí v diskusii o tomto bode programu vyjadrili obavy nad tým, aby takúto pôdu nedostali do rúk špekulanti. Ján Mičovský z OĽaNO ocenil, že na základe novely bude môcť štát kúpiť pozemky, ktoré prepadnú pri úveroch ako nesplácaná záloha. Je tiež podľa neho správne, že by sa mohli následne použiť na vysporiadanie reštitúcií. "Ale mám obavu, či sa nebudú predávať do rúk tretím osobám, čo môže byť zdrojom veľkého špekulantstva," opísal Mičovský.

Jahnátek však tvrdí, že sa rezort pôdohospodárstva v novele snažil zvýrazniť to, že takéto pozemky bude môcť kúpiť len špeciálny kupujúci. "Tým je poľnohospodársky podnik alebo samostatne hospodáriaci roľník," dodal Jahnátek. Ten sa musí zároveň zaoberať rastlinnou aj živočíšnou výrobou. "Chceme umožniť to, aby si pôdu mohli kúpiť skutoční poľnohospodári a nie špekulanti," uviedol šéf agrorezortu.

Na základe novely zákona o pozemkových úpravách bude môcť Slovenský pozemkový fond (SPF) nadobudnúť pozemky, ktoré boli predmetom úveru. Právnu normu pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva a jej účinnosť navrhuje od 1. júla.

Poslanci budú dnes diskutovať aj o ďalších návrhoch zákonov z dielne rezortu pôdohospodárstva. Napríklad o novele zákona o poľovníctve či o pozemkových spoločenstvách. Neskôr sú na rade aj dosiaľ neprerokované poslanecké návrhy.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Na rozvoj vidieka do roku 2020 pôjde 2,079 mld. eur z verejných zdrojov
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárkemi Pred 5 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio 21-02-2020 14:51:33:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco 21-02-2020 08:21:44:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza 19-02-2020 19:21:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice