Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 26. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Ceny pšenice v Európskej únii prudko klesli

AgroserverCeny komodít
Ceny pšenice v Európskej únii prudko klesli
Ceny pšenice v Európe sa od posledného marcového týždňa prudko znížili, pretože na trhu prevládli obavy o konkurencieschopnosti európskeho exportu a objavili sa predpovede výrazne vyššej žatvy. Podľa analytikov však ceny v Európe budú i naďalej do značnej miery určované globálnymi finančnými špekuláciami, ktoré vlani a začiatkom roku ceny komodít vrátane obilia razantne zvýšili.

Podľa analytikov však ceny v Európe budú i naďalej do značnej miery určované globálnymi finančnými špekuláciami, ktoré vlani a začiatkom roku ceny komodít vrátane obilia razantne zvýšili.

Vlani sa ceny pšenice zvýšili na takmer dvojnásobok. Pod náporom prílivu finančných investícií ceny ďalej prudko rástli i tento rok. Ku koncu minulého mesiaca však na trh zapôsobil všeobecný výpredaj trhových komodít.

Na európskom trhu pšenice sa k tomu pripojila potreba zaistiť cenovú konkurencieschopnosť exportu spolu s priaznivým výhľadom tohtoročnej žatvy. Cena májového termínového kontraktu na pšenici v Paríži, čo je meradlom cien pre ďalšie európske trhy, klesla z približne 272 eur za tonu (25.marec) až na 216 eur (1.apríl).

Momentálne sa táto cena pohybuje okolo 240 eur za tonu. Oproti úrovni pred rokom je samozrejme cena vyššia o približne 100 eur. Cenový pokles bol pravdepodobne spôsobený zvýšenou pozornosťou trhu k exportu a k faktorom výhľadu žatvy, uviedol podľa agentúry Reutes jeden nemecký analytik.

Na konci marca európska asociácia obchodníkov s obilím Coceral predpovedala, že v EÚ sa tento rok zvýši produkcia mäkkej pšenice o zhruba 15 % na 128,6 miliónov ton. Vyššia žatva sa pritom očakáva aj v USA a Austrálii. Ceny pšenice v Európe budú aj naďalej silne ovplyvňované pohybmi na americkom trhu. Tie sú určované vývojom objemu finančných investícií do komodít. Tieto investície pritom reagujú na úplne iné správy než odhady žatiev, uvádzajú analytici. Americkými trhmi komodít hýbu hlavne faktory ako úverová kríza, ceny ropy ale aj ďalšie správy z ekonomiky.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárPaul Garry Pred 20 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárVanessa Adam Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárExxon Mobil Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
Komentárterrymenka 20-08-2019 11:43:20:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLarry Fox 19-08-2019 02:48:57:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAlexander Andrew 15-08-2019 08:34:44:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárAlexander Andrew 14-08-2019 00:39:58:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárJosette 13-08-2019 15:50:02:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:42:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:12:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice