Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Ceny pšenice v Európskej únii prudko klesli

AgroserverCeny komodít
Ceny pšenice v Európskej únii prudko klesli
Ceny pšenice v Európe sa od posledného marcového týždňa prudko znížili, pretože na trhu prevládli obavy o konkurencieschopnosti európskeho exportu a objavili sa predpovede výrazne vyššej žatvy. Podľa analytikov však ceny v Európe budú i naďalej do značnej miery určované globálnymi finančnými špekuláciami, ktoré vlani a začiatkom roku ceny komodít vrátane obilia razantne zvýšili.

Podľa analytikov však ceny v Európe budú i naďalej do značnej miery určované globálnymi finančnými špekuláciami, ktoré vlani a začiatkom roku ceny komodít vrátane obilia razantne zvýšili.

Vlani sa ceny pšenice zvýšili na takmer dvojnásobok. Pod náporom prílivu finančných investícií ceny ďalej prudko rástli i tento rok. Ku koncu minulého mesiaca však na trh zapôsobil všeobecný výpredaj trhových komodít.

Na európskom trhu pšenice sa k tomu pripojila potreba zaistiť cenovú konkurencieschopnosť exportu spolu s priaznivým výhľadom tohtoročnej žatvy. Cena májového termínového kontraktu na pšenici v Paríži, čo je meradlom cien pre ďalšie európske trhy, klesla z približne 272 eur za tonu (25.marec) až na 216 eur (1.apríl).

Momentálne sa táto cena pohybuje okolo 240 eur za tonu. Oproti úrovni pred rokom je samozrejme cena vyššia o približne 100 eur. Cenový pokles bol pravdepodobne spôsobený zvýšenou pozornosťou trhu k exportu a k faktorom výhľadu žatvy, uviedol podľa agentúry Reutes jeden nemecký analytik.

Na konci marca európska asociácia obchodníkov s obilím Coceral predpovedala, že v EÚ sa tento rok zvýši produkcia mäkkej pšenice o zhruba 15 % na 128,6 miliónov ton. Vyššia žatva sa pritom očakáva aj v USA a Austrálii. Ceny pšenice v Európe budú aj naďalej silne ovplyvňované pohybmi na americkom trhu. Tie sú určované vývojom objemu finančných investícií do komodít. Tieto investície pritom reagujú na úplne iné správy než odhady žatiev, uvádzajú analytici. Americkými trhmi komodít hýbu hlavne faktory ako úverová kríza, ceny ropy ale aj ďalšie správy z ekonomiky.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárDiana Luis Pred 3 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárWilliam Moller Pred 5 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárKelvin Faiz Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárBrian Hillson Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:35:35:
Vody je dostatok, ale nie všade, kde je potrebná
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice