Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 28. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Celoslovenská vinárska výstava bude aj o ochrane vinohradov

AgroserverVinohradníctvo
Celoslovenská vinárska výstava bude aj o ochrane vinohradov
Prvá celoslovenská vinárska výstava bude aj o ochrane vinohradov a podpore vinárov. Výstava sa koná popri 20. ročníku medzinárodnej súťaže vína "Concours Mondial de Bruxelles 2013", ktorá je považovaná za jednu z najväčších a najprestížnejších prehliadok vín na svete. Slovensko a teda aj Bratislava je prvou krajinou bývalého východného bloku, ktorá získala právo usporiadať túto svetovú súťaž.

Milovníci dobrých a kvalitných vín si už tento víkend prídu na svoje. V piatok a v sobotu (10. a 11. mája) sa bude v priestoroch bratislavskej Incheby konať Prvá celoslovenská vinárska výstava, ktorej sa zúčastní takmer 100 výrobcov vína zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. V 20-ročnej histórii Slovenska je to počtom vystavovateľov najväčšia výstava slovenských vinohradníkov a vinárov. Budú tu aj domáci výrobcovia ušľachtilých destilátov, množstvo farmárov, producenti slovenských syrov a ďalších špecialít. Cieľom podujatia je ochrana vinohradov a podpora vinárov. Záštitu nad výstavou prevzal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.

Výstava bude otvorená po oba dni od 10.00 do 20.00 h. Oficiálne otvorenie výstavy bude v piatok 10. mája o 16.00 h v priestoroch haly A1 Incheba Expo. V sobotu od 12.00 do 13.00 h budú predseda BSK Pavol Frešo a podpredseda BSK Ivo Nesrovnal diskutovať s odbornou aj laickou verejnosťou o ochrane vinohradov a zachovaní pokladu bratislavského regiónu. "Bratislavská župa podporuje slovenských vinárov, čím zároveň podporujeme aj cestovný ruch a pracovné miesta, ktoré sú nezanedbateľné a vďaka ktorým môžu byť ľudia zamestnaní v takto atraktívnom odvetví. Máme tu vinohrady a chceme, aby ostali zachované," povedal Pavol Frešo. Ako ďalej uviedol, v tomto je BSK lídrom. Kraj lídroval aj memorandum na záchranu vinohradov, ktoré podporili všetci dotknutí starostovia a primátori regiónu. Župan zároveň zdôraznil, že chcú, aby boli vinohrady chránené zákonom tak, ako je to napríklad v Rakúsku či v Nemecku. "Nie je žiadna hanba postaviť sa za prácu našich slovenských rúk aj tu pod Malými Karpatmi," dodal Pavol Frešo.

Podľa podpredsedu BSK a zároveň predsedu Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Iva Nesrovnala sú bratislavské a malokarpatské vinohrady klenotom bratislavského regiónu, zdrojom našej identity a tiež kultúrnou a historickou chrbticou tohto regiónu. "Sú aj významným a zásadným zdrojom hospodárskeho rastu a vytvárania nových pracovných miest. Preto klčovanie a likvidácia vinohradov je brzdou hospodárskeho rastu regiónu," povedal. Župa pripravila aj niekoľko verejných diskusii na záchranu vinohradov a s výzvou sa obrátila na poslancov NR SR, aby sa záchrana vinohradov stala aj ich prioritou.

"Chceme nielen ukázať maximálnu konkurencieschopnosť slovenských výrobcov vína v rámci spoločného trhu EÚ s vínom, ale aj zdôrazniť horúce fakty, že Bratislava a jednotlivé regióny sú pod tlakom developerov," uviedol spoluorganizátor podujatia Vladimír Hronský. Výstavou chcú podporiť menšie slovenské značky a výrobcov.

Prvá slovenská vinárska výstava je najväčšie reprezentačné podujatie organizované občianskym združením Víno zo Slovenska v spolupráci s BSK a ďalšími partnermi a inštitúciami, ako sú Národná sieť rozvoja vidieka SR, Bratislava Tourist Board, Bratislava Region Tourism, Stredná odborná vinársko-ovocinárska škola v Modre. Na výstave budú zastúpené vínne cesty a združenia pestovateľov viniča a výrobcov vína na Slovensku - Malokarpatská vínna cesta, Tokajská vínna cesta, Nitrianska vínna cesta, Podunajská vínna cesta, Vínna cesta Záhorie, Veľkokrtíšska vínna cesta, Iprovin – združenie pestovateľov hrozna v integrovanej produkcii na Slovensku a občianske združenie Víno zo Slovenska, ktoré sa zaoberá podporou slovenských výrobcov vína a vinárskym marketingom.

Informácie poskytla TASR Iveta Tyšlerová, hovorkyňa BSK.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárjohnmarco Pred 4 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárPani Ehi Prosper Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne 25-01-2020 03:07:01:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal 24-01-2020 23:42:15:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora 24-01-2020 17:08:47:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen 23-01-2020 23:21:41:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice