Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 26. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Budeme dovážať sladovnícky jačmeň?

AgroserverCeny komodít
Budeme dovážať sladovnícky jačmeň?
Jačmeň jarný je na Slovensku druhou najpestovanejšou obilninou. V štruktúre rastlinnej výroby z celosvetového hľadiska zohráva veľmi významnú úlohu.

V rebríčku pestovaných obilnín sa radí na štvrté miesto, hneď po kukurici, ryži a pšenici. Z celkovej výmery osiatej obilninami zaberá jačmeň 8–8,5 %. V európskom miernom pásme z technologického hľadiska dosahujú sladovnícke jačmene najvyššiu kvalitu. Jačmeň má pomerne vysoké nároky na podmienky prostredia. Veľmi citlivo reaguje na výkyvy počasia. Úroda zrna jačmeňa jarného sa vytvára v relatívne krátkom vegetačnom období 95–120 dní. Podľa slov odborníčky na pestovanie jačmeňa jarného, docentky Juliany Molnárovej z Katedry rastlinnej výroby Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (KRV SPU), variabilita výšky dosahovaných úrod je veľmi vysoká. „Priemerná úroda jačmeňa jarného v Európe dosahuje výšku od 2,88 do 3,34 t/ha-1. Priemerná úroda krajín Európskej únie sa pohybuje od 3,97–4,69 t/ha-1. Najvyššie úrody v rámci EÚ dosahujú v Belgicku, a to 7,31 t/ha-1. Slovensko dosahuje priemernú úrodu 3,3 t/ha-1, čím sa umiestňuje na sedemnástom mieste,“ rozpráva docentka Juliana Molnárová. Podľa jej slov krajiny s najvyššími dosahovanými úrodami majú podstatne nižšiu variabilitu v úrodách, a to od 111 do 132 %. Na Slovensku predstavuje variabilita takmer 208 %. Najvyššiu produkciu majú Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko a Poľsko. Týchto šesť krajín zabezpečí až 73 % produkcie zrna v rámci Európskej únie.

Zvýšil dopyt aj cenu
„Pestovateľský ročník 2007 bol z hľadiska pestovania jačmeňa jarného veľmi slabý. V krajinách západnej Európy vplyvom nadmerného úhrnu zrážok výrazne poklesla kvalita. V strednej a východnej Európe vysoké horúčavy a veľké sucho neumožnili využitie genetického potenciálu odrôd. Dosiahli sme nízke úrody. To prispelo k uvoľneniu zásob z intervenčných skladov. Konkrétne jačmeňa jarného sa z intervenčných skladov predalo 1,4 milióna ton, čo ovplyvnilo cenu a dopyt po jačmeni,“ rozpráva o vlaňajšej, nie veľmi dobrej úrode odborníčka na pestovanie jačmeňa Juliana Molnárová. Z hľadiska krajového rozdelenia Slovenskej republiky sú najvýznamnejšími pestovateľmi Nitriansky, Trnavský a Košický kraj. V minulom roku bolo 190 203 hektárov osiatych jačmeňom jarným, v roku 2008 je predpoklad nárastu plôch, presnú výmeru však Štatistický úrad SR zatiaľ nezverejnil, odhaduje sa okolo 200 000 ha. Priemerná úroda sa v minulom roku pohybovala okolo 3,09 t/ha-1.

Očakávame štvortonové úrody
Podľa slov predsedu predstavenstva Združenia pestovateľov a spracovateľov sladovníckeho jačmeňa Ing. Imricha Alaxu, prognózy na tohtoročné úrody sú dobré. „Na Slovensku potrebujeme dopestovať 350–370 000 ton sladovníckeho jačmeňa. Očakávali sme úrody nad 4 t/ha-1. Pri teplote vzduchu nad 30 °C totiž dochádza k zníženiu úrody o sto kilogramov z jedného hektára. Horúčavy, trvajúce desať dní spôsobujú pokles úrody aj o jednu tonu. Po udalostiach posledných dní, keď teploty boli nad 30 °C a búrky s ľadovcom spôsobili poľahnutie jačmeňa, už nie sme takí optimisti. Úroda bude nižšia. Aká bude skutočná úroda, zistíme, až keď bude obilie v sýpkach,“ dodáva Imrich Alaxa.

Autor článku: Kristýna Šmehýlová
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 10/2008

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárWILLIAM ANNIE Pred 10 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne Pred 23 hodinami:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice