Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 12. 7. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka je probiotickou bombou

AgroserverPotraviny
Bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka je probiotickou bombou
Žilina 27. júna (TASR) – Bryndza vyrobená z nepasterizovaného ovčieho mlieka je probiotickou bombou. Pri príležitosti Ovčiarskeho dňa – dňa syra v Turčianskych Kľačanoch to skonštatoval vedecký pracovník Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Libor Ebringer. Pokiaľ jogurty obsahujú dva alebo tri druhy probiotických - mliečnych baktérií, bryndza ich podľa Ebringera obsahuje 27 až 28 druhov. "To číslo hovorí veľa, pretože tieto mliečne baktérie a kvasinky majú určité enzýmové vybavenie. Spracovávajú ovčie bielkoviny napríklad na biopeptidy, ktoré spolupôsobia na znižovanie krvného tlaku, znižujú cholesterol a majú imunostimulačné účinky," uviedol Ebringer.

Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jána Pliešovského sa dá najkvalitnejšia bryndza kúpiť na salašoch alebo prostredníctvom predaja z dvora. "Tu je skutočne stopercentná bryndza. Tá 50 na 50 by mala byť v obchodnej sieti. Doteraz sme urobili 37 kontrol a výsledky neboli práve také, aké sme očakávali. Budeme musieť urobiť aj určité správne konania. Naša povinnosť je ochraňovať spotrebiteľa, aby dostal to, čo si chce kúpiť. Ak kupuje slovenskú bryndzu, aby dostal slovenskú bryndzu. Ak kupuje inú bryndzu, ktorá by mala byť označená, aby vedel, či tam prevláda kravská hrudka alebo ovčina," uviedol Pliešovský.

Upozornil, že v obchodnej sieti miatla slovenského spotrebiteľa poľská bryndza, ktorá nespĺňala kritériá slovenskej bryndze. "Bola ďaleko lacnejšia, kúpil si ju a nakoniec zistil, že chuť nespĺňa jeho požiadavky na tradičnú slovenskú bryndzu. My sme to zakázali, je to v odvolacom konaní. Rozhodnutie je na rezorte ministerstva pôdohospodárstva. Zároveň sme využili aj to, že máme možnosť dopýtať sa na Európskej komisii, kde príslušná národná autorita môže zakázať výrobok, ktorý by uvádzal klamlivosť toho, čo je už tradičné v danom štáte. U nás tradičná je slovenská bryndza. Ak sa dovezie iná bryndza, máme právo takúto bryndzu zakázať. Toto sme využili," dodal Pliešovský.

Riaditeľka Štátneho veterinárneho ústavu v Dolnom Kubíne Mária Kantíková upozornila, že pravá ovčia bryndza je vyrobená len zo stopercentného ovčieho hrudkového syra. "Tento syr musí byť vyzretý na správnu zrelosť a na ph tak, aby bryndza skutočne mala probiotické účinky, ktoré sú našim klasickým slovenským zlatom. Ľudia by si mali zvyknúť kupovať na Slovensku ovčiu bryndzu a ak nemajú možnosť, tak aspoň bryndzu, ktorá má viac ako 50 percent ovčieho podielu," uzatvorila Kantíková.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAMEDIO Pred 15 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárfaye miller 06-07-2020 21:45:10:
Ako sa stať farmárom
KomentárSusan Benson 03-07-2020 17:59:55:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
KomentárFrantisek 02-07-2020 20:40:20:
Dotácia pre chovateľov husí
KomentárLubica 27-06-2020 19:49:14:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
KomentárLenka Bolkova 26-06-2020 03:20:47:
Úvery agrosektoru stagnujú
Komentáranna 18-06-2020 01:39:26:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárJohn Tim 12-06-2020 03:33:26:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
KomentárBernard Herman 05-06-2020 21:28:40:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárClaudia Klein 01-06-2020 15:31:52:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice