Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 13. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Biopalivá nespôsobujú zdražovanie potravín

Biopalivá nespôsobujú zdražovanie potravín
Aktuálne obvinenia šéfa Nestlé Petra Brabecka-Letmatheho sú podľa predsedu výkonnej rady Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) Róberta Spišáka absolútne zavádzajúce a populistické. Argumenty voči biopalivám sa žiaľ začínajú opakovať a často sú len tendenčnou kritikou zo strany lobistov z potravinárskych firiem.

Podľa obvinení šéfa Nestlé Petra Brabecka-Letmatheho, ktoré vyslovil 20. januára 2013 na Globálnom fóre pre výživu a poľnohospodárstvo v Berlíne, mala produkcia biopalív z poľnohospodárskych komodít nemalý podiel na raste svetových cien potravín v minulom desaťročí.

"Ako stavovská organizácia pre sektor biopalív na Slovensku sa voči takýmto zavádzajúcim vyhláseniam musíme dôrazne ohradiť, tobôž keď ich vysloví človek stojaci na čele spoločnosti, ktorá má vďaka rastúcim cenám potravín enormné zisky, vykupuje africké kakao za smiešne sumy a minulý rok dokonca čelila obvineniam zo zneužívania detskej práce," povedal Spišák.

"Tým pádom spotreba obilnín na výrobu mäsa je 22-násobne vyššia ako spotreba na výrobu bioetanolu. Celosvetovo sa na výrobu bioetanolu spotrebujú len 3 % celkovej produkcie obilnín," dodal predseda ZVVB.

Ďalším nepodloženým argumentom šéfa Nestlé je podľa Spišáka tvrdenie o zodpovednosti biopalivového sektora za strojnásobenie cien niektorých potravinárskych produktov. "Pripomíname, že nárast cien sa netýka len potravín, ale celého širokého spektra komodít. Zvyšovanie cien má štrukturálny a demografický charakter a nie je možné ho zúžiť len na jeden alebo dva faktory," dodal.

Ceny potravín podľa neho pritom rastú kontinuálne už desiatky rokov a výroba biopalív ich ovplyvňuje minimálne. Svedčia o tom aj závery takých renomovaných inštitúcií, akou je Svetová banka, alebo posledné výskumy podielu spotreby kukurice na biopalivá, ktoré sa uskutočnili v USA. "Nehovoriac o tom, že výroba biopalív dnes drží nad vodou samotných poľnohospodárov, ktorí v tomto segmente objavili nové odbytište," spresnil Spišák.

Označenie biopalivového priemyslu za hlavného pôvodcu rastu cien potravín považuje ZVVB za skresľujúce, krajne tendenčné a populisticky motivované. "Démonizovať biopalivový priemysel s celkovým 3-% podielom na svetovej spotrebe obilnín, je typický príklad hľadania falošných súvislostí. Pán Brabeck-Letmathe by sa mal radšej sústrediť na svoje pôsobenie vo vedení Formule 1 a prestať s vykonštruovanými obvineniami voči biopalivárom," uzavrel Spišák.

Cieľom ZVVB je koordinovať činnosť a chrániť práva a záujmy svojich členov - významných slovenských výrobcov a odberateľov biopalív.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

georgekennethloaninvestment@gmail.com | 07-01-2019 08:28:53

Oznámte mi všetkým .. Potrebujete financovanie? Potrebujete úver pre vaše podnikanie alebo osobné potreby? Ponúkame všetky typy úverov fyzickým osobám alebo spoločnostiam bez ohľadu na vaše súčasné kreditné skóre. Pre ďalšie informácie nás neváhajte nás kontaktovať pre viac informácií skúste to a váš život zostane Finančne rovnaké :: kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu: georgekennethloaninvestment@gmail.com

Ponúkame aj nasledujúce typy úverov: Osobné pôžičky (garantované a nezabezpečené) Komerčné úvery (poistenie a nezabezpečené) Úvery pre veľké spoločnosti. Konsolidačný úver - Program financovania s nízkou alebo nulovou menou vo výške 3%.

POŽADOVANÉ PRVÉ INFORMÁCIE:

Kompletné mená:
Krajina:
štát:
miesto:
Vek:
sex:
Kontaktné telefónne čísla:
Požadovaná suma:
Trvanie úveru:
povolanie:
Rodinný stav:
Účel úveru:

Ďakujem a Boh ti žehnaj.
kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu: georgekennethloaninvestment@gmail.com
SOPHIA ARISE | 04-01-2019 15:30:00
Som Sophia Arise. Chcem dať spoľahlivé svedectvo o tom, ako som dostal pôžičku prostredníctvom KREDITNÉ INVESTÍCIE GEORGE KENNETH. Mám pôžičku vo výške 58000 eur. POZNÁMKA: Ak máte záujem o získanie pôžičky, obráťte sa na VIA EMAIL: georgekennethloaninvestment@gmail.com
normi | 29-03-2013 21:19:47
Biopaliva su nenormalne....preco sa nevyraba synteticky benzin, nafta z uhlia????? Skrz nejake 1 ppm CO2 radsej vyciciame podu a potraviny budeme kde pestovat??? v hydroponiach???
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárWendy Pred 7 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárClaudia Klein Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárVEĽKÝMI OSVEDČENIAMI/SLOBODNOSŤOU 05-11-2019 18:27:08:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárPán Peter Snyder. 03-11-2019 06:01:14:
Ako sa stať farmárom
KomentárJOHNSON 24-10-2019 23:40:35:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárJOHNSON 24-10-2019 21:17:15:
Úvery agrosektoru stagnujú
Komentárnelsonwealthfinacialloanservic@gmail.com 18-10-2019 11:26:25:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárnelsonwealthfinacialloanservic@gmail.com 18-10-2019 11:21:45:
Program rozvoja vidieka SR a Operačný program Rybné hospodárstvo SR
Komentárjose dennison 16-10-2019 06:05:46:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
Komentárjohnmarco 14-10-2019 13:38:33:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice