Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 28. 9. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Aj farmár potrebuje počítač a satelit

Aj farmár potrebuje počítač a satelit
Klikať myšou počítača a vedieť, či je na poli všetko v poriadku? Už to nie je iba hudba budúcnosti... Vytvorenie informačnej databanky o pôde ponúka nové možnosti aj pre poľnohospodárov.

Využívanie satelitných či družicových informácií sa stáva samozrejmosťou. „Ešte pred vstupom do Európskej únie si naši poľnohospodári nevedeli predstaviť, že ich polia budú evidované digitálnym spôsobom. A dnes sme priam zahrnutí žiadosťami o vydanie takýchto máp,“ hovorí riaditeľ Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy profesor Pavol Bielek. Vo svete už dlhšie vyvíjajú metódy diaľkového prieskumu, do ktorých sa zapájajú aj slovenskí odborníci. „Pomocou nich by sme vedeli identifikovať napríklad zmeny v pôde, dokonca je možná komplexná informácia o pôdnom kryte. Preto by sa aj farmárčenie postupne mohlo stať zaujímavejším povolaním. Myslím, že nie je ďaleko čas, keď bude mať poľnohospodár k dispozícii informačný družicový systém a bude ho permanentne využívať. Ráno si zapne počítač, klikne na svoje pole a zistí, aké bolo počasie v predchádzajúcich hodinách, či netreba doplniť výživu alebo sa nebodaj neschyľuje k prírodnej katastrofe. Prípadne, či sa na jeho poli nešíri nejaká choroba. Rozhodovanie farmára, ale aj lesníka bude jednoduchšie. Ak bude chcieť zmeniť charakter využívania poľa, napríklad z ornej pôdy na trvalý trávny porast či naopak, bude stačiť, ak si nájde správnu kolónku a počítač mu údaje o možnostiachposkytne,“ približuje vízie využitia techniky v budúcnosti riaditeľ.

Čo už dokážu
V súčasnosti vedia prostredníctvom digitálneho terénneho modelu určiť svahovitosť s presnosťou na 0,5 metra a prostredníctvom družíc detegovať pôdu do hĺbky 5 centimetrov. „Bolo by však potrebné poznať štruktúru pôdy aj do hlbších vrstiev. Preto sa hľadajú spektrá, ktoré by pomohli identifikovať vlastnosti pôdy, napríklad obsah humusu,“ tvrdí Pavol Bielek. Pri komplexnom vyhodnocovaní diania nad poľom, na poli a v pôde bude samozrejme potrebná spolupráca aj ostatných odborov ako meteorológia, hydrológia či botanika. Zvlášť dôležité budú údaje hydrometeorológov. Už dnes sa niektoré spoločnosti, aj vzhľadom na časté lokálne záplavy, snažia včas predpovedať počasie v konkrétnej lokalite. Jedna zo slovenských súkromných spoločností, zaoberajúca sa hydrometeorológiou, už dokončuje vývoj monitorovacieho systému, ktorý by mal dokázať už niekoľko hodín vopred dať vedieť, či sa blíži lokálna prietrž mračien. Ako sa zdá, informatizácia aj v poľnohospodárstve bude v najbližších rokoch napredovať míľovými krokmi. „No akokoľvek bude po tejto stránke poľnohospodárstvo zaujímavé, typické profesie ako traktorista, vždy budeme potrebovať,“ vracia nás do reality profesor.

Unikátny systém
Slovensko však už dnes patrí medzi niekoľko krajín, ktoré dokážu čoskoro identifikovať, aká pôda sa nachádza v konkrétnej lokalite. Či ide o ťažkú pôdu, plytkú, či kategóriu znevýhodnenej oblasti. Slovenský právny systém už dávnejšie včlenil princípy ochrany a využívania pôdy na základe ich vlastností, ktoré sú koncentrovane vyjadrované bonitovanými pôdnoekologickými jednotkami. Tak máme právne uznaný unikátny nástroj na riadenie ochrany a využívania pôdy. Okrem nás ho v rovnakej podobe využíva aj Česká republika. V minulosti boli dotácie do poľnohospodárstva primárne limitované spomínanými informáciami, dnes sa na ich základe môže uskutočňovať implementácia Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie na Slovensku. Treba tu spomenúť systém podpôr v znevýhodnených oblastiach, ale aj podpory prijaté v Pláne rozvoja vidieka, osobitne v Agroenvironmentálnom programe pre Slovenskú republiku.
„Žiaľ, ukazuje sa, že tento unikátny systém hodnotenia pôd stále nevieme úspešne využívať tak, aby sa zvýšila objektivita poskytovania podpôr v poľnohospodárstve. Navyše, pôda a jej ochrana nie sú dostatočne zvýrazňované v agroenvironmentálnych podporách Slovenskej republiky, pritom podpory na ochranu pôdy sú najefektívnejšie vklady, a to nielen z hľadiska poľnohospodárstva, ale aj pri ochrane životného prostredia,“ dodáva Pavol Bielek. Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy už niekoľko rokov sleduje vlastnosti pôdy prostredníctvom 350 monitorovacích stanovíšť. Základy informácií už v minulosti dali podrobnejšie prieskumy pôdy na celom území Slovenska. „Dnes by to nik nezaplatil. Je to finančne veľmi náročné,“ dodáva profesor.

Ekonomický faktor
Agrochemické skúšanie pôd, ktorým sa zisťuje zvyšovanie a znižovanie obsahu živín, pH a podobne, sa robí v päťročných intervaloch. Do vývoja vlastností pôdy okrem prirodzeného vývoja vstupuje aj ľudský a ekonomický faktor. Najmä ekonomika nás núti zjednodušovať či zanedbávať striedanie plodín na pôde. Následkom sú nielen degradačné javy v pôde, ale aj zužovanie štruktúry výrobného potenciálu v poľnohospodárstve. Stávame sa tak závislí od komodít, ktoré sme vždy a v dostatku produkovali. Výsledkom zanedbávania striedania plodín je klesanie obsahu pôdnej organickej hmoty. „Dnes hospodárime s 30-, 40-percentným defi citom vkladov organickej hmoty do pôdy,“ konštatuje profesor Bielek. Navyše, dodávky organickej hmoty do pôdy bez účasti rastlín sú obyčajne náchylné na rýchle odbúranie. Riešením sú podsevy, medziplodiny, ale aj pravidelné pestovanie krmovín na ornej pôde. Aj v týchto súvislostiach sa čosko ro začnú presadzovať informačné technológie ako expertné systémy, ktoré priamo na obrazovke počítača poradia farmárovi, ako udržať kvalitu pôdy.

Autor článku: Adriana VEREŠPEJOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 7/2009
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice