Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 16. 10. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Na Slovensko sa nedoviezlo žiadne mäso z Írska

AgroserverPotraviny
Na Slovensko sa nedoviezlo žiadne mäso z Írska
Na Slovensko sa nedoviezlo žiadne bravčové mäso z Írska. Uviedol to pre TASR vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Milan Matuš v reakcii na zistenie Európskej komisie (EK) o prítomnosti dioxínu podobnej látky v írskych mäsových produktoch. "Situáciu na trhu aj naďalej preverujeme," konštatoval. Bratislava 8. decembra (TASR) - Na Slovensko sa nedoviezlo žiadne bravčové mäso z Írska. Uviedol to pre TASR vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Milan Matuš v reakcii na zistenie Európskej komisie (EK) o prítomnosti dioxínu podobnej látky v írskych mäsových produktoch. "Situáciu na trhu aj naďalej preverujeme," konštatoval.

Podľa írskych zdrojov sa kontaminované mäso našlo už v Belgicku, Francúzsku a Holandsku. Jeho prítomnosť preverujú aj v Nemecku. Konzumácia väčšieho množstva dioxínu príbuzných polychlórovaných bifenylov môže spôsobiť akútne zdravotné problémy vrátane poškodenia pečene, obličiek a pankreasu alebo oslabenia imunitného systému. Táto látka je v mnohých štátoch sveta, vrátane Írskej republiky, už dlhší čas na zozname zakázaných položiek.

Mäso sa kontaminovalo zvieracou stravou, dodávanou 47 farmám v Írskej republike a 9 farmám v Severnom Írsku, znečistenou polychlórovaným bifenylom (PCB). Írske zdravotnícke orgány upokojujú verejnosť. Nikto, kto konzumoval bravčovinu, nemusí vyhľadať lekára, pretože dioxínom podobný PCB ohrozuje zdravie ľudí iba pri dlhodobom konzumovaní. V danom prípade tomu tak nie je.

Z celkového vývozu bravčového mäsa z Írskej republiky, ktorý experti odhadujú asi na 113.000 ton, smerovalo vlani takmer 50 % do Severného Írska a zvyšných oblastí Veľkej Británie. Medzi ďalších importérov patria popri Nemecku aj Francúzsko, Taliansko, Čína, Rusko a niektoré východoeurópske štáty.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMarcy Albert Pred 4 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárElena Nino Pred 15 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárjohnmarco Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentárdean brawell 11-10-2019 23:59:18:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárOlivia Hugo 11-10-2019 21:27:32:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárMichal 11-10-2019 09:41:58:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárAvant Group 07-10-2019 16:10:38:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárAvant Group 07-10-2019 16:09:54:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
KomentárPani Weat Beatrice 04-10-2019 21:23:04:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárRoland Rooben 23-09-2019 01:35:21:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice